4 důvody, proč pozvat mandaly do svého každodenního života
Mandaly jsou formou posvátného geometrického umění, které se po staletí používá jako duchovní nástroj k meditaci a léčení. Mandaly pocházejí ze starověké Indie a Tibetu a jsou složitými vzory, které se často používají jako prostředek k soustředění mysli a pomáhají dosáhnout hlubších stavů meditace a relaxace.
Mandaly znamenají mnohem víc než jen zajímavě laděnou kresbu. S jejich pomocí může člověk dokonce zlepšit některé oblasti svého života. Proč používat mandaly?
Magické a léčivé síly mandal, které na lidi působí svým tvarem i barvami, jsou známy již tisíce let. Není už žádným tajemstvím, že mandaly výrazně podporují soustředění a kreativitu, stejně jako meditaci a tichou reflexi.
Historie mandal – od Junga do 21. století
C. G. Jung byl inteligentní a pokrokový psycholog, proto velice záhy zjistil, že princip mandal se dá výborně využít také pro psychologické vyšetření i následnou léčbu.
Zjistil, že mandala může navodit vnitřní pocit životního smyslu, cíle a směřování. Při intenzivní koncentraci na obraz mandaly mohou zprostředkovat pocit jistoty a naděje.
Zjistil také, že když své pacienty požádal, aby mu namalovali libovolný obrázek bez předlohy, tito mu spontánně nakreslili obrázky, které svou strukturou silně připomínaly mandaly.
V dnešní době používá mandaly ve své praxi mnoho moderních psychologů. Podstatou všeho je působení obrazců mandal přímo na lidské podvědomí, což umocňuje význam mandal v oblasti hluboké meditace.
Jaké mají mandaly účinky a proč je využívat?
1. Vnitřní klid v tiché meditaci
Malování mandal je naprosto ideální prostředek k meditaci a je vlastně přímo jedním ze způsobů, jak účinně meditovat.
Když člověk maluje, soustředí pozornost pouze na tuto danou činnost a automaticky zklidňuje své rozvířené myšlenky, uklidní se i jeho dech a zpomalí tep.
Jak na to? Není třeba hledat v malování mandal žádnou vědu. Je naprosto jedno, zda bude člověk malovat vlastní mandalu na čistém papíru podle své fantazie, nebo využije připravený tvar mandaly k vykreslení (například z dostupných mandalových omalovánek).
Až bude mít hotovo, stačí pak jen tiše pozorovat výsledné dílo. Ať už si vybere jakoukoli možnost, může si být jistý, že příznivé účinky bude mít mandala tak jako tak.
2. Mandaly pomůžou v boji proti stresu
Potřebuje se někdo rychle vyrovnat s návalem stresu a nemá právě čas nebo náladu na hlubokou meditaci a rozjímání? Nevadí. Ani tehdy se práce s mandalou nemusí vzdávat.
Protože i když bude člověk jenom tak malovat, co ho napadne, aniž by během malování upadl do nějakého supermeditativného transu, vůbec nic se neděje.
Kupříkladu takové populární antistresové omalovánky jsou pro zvládání denního stresu a emočního přetížení naprosto perfektní.
3. Tvůrčí “Já” ožije
Malováním i vymalováváním mandal si člověk také aktivuje jinak většinou často zahálející pravou mozkovou hemisféru, navozuje klid a rozvíjí tvořivost.
Shon každodenního života a vše rušivé je rázem nahrazeno vyrovnaností a klidem. Každá z mandal je navíc po vymalování vlastním originálem.
4. S mandalami se rozvíjí kreativita dětí
Co platí u dospělých, sedí na děti možná ještě lépe. Kdo má doma malého neposedu, kterého není snadné zklidnit, může zkusit vymalovat nějakou harmonizující dětskou mandalu.
Malování a tvoření mandal totiž může být pro děti výbornou aktivitou. Nejenže se při malování zabaví. Tato soustředěná činnost jim automaticky zlepšuje koncentraci a navozuje uvolnění.
Tvůrčí malování nebo vymalovávání mandal navíc děti chrání před televizí, počítačem a přesyceným digitálním světem.
Tento druh terapie pomáhá zejména dětem, které mají velké potíže se soustředěním a hyperaktivitou (ADHD syndrom).
Děti si mimo jiné malováním nebo tvorbou mandal výborně trénují motoriku a dokonce i logiku, rozvíjí smysl pro tvary a barvy.
Mandala jako rychlá cesta ke štěstí?
Jak vidno, mandaly jsou skvělí pomocníci, když se s nimi člověk naučí pracovat. Je však důležité vědět, že mandala sama o sobě není spásonosná. Mandala může být při správném využití velkou oporou na cestě k harmonickému životu, nikoli zkratkou ke štěstí.
Kdo od mandal očekává návod na instantní pohodu, ten bude zklamán. Není to tak, že si namaluje nebo koupí třeba mandalu hojnosti a rázem se mu peníze posypou samy od sebe.
Ovšem skutečná víra a potřebná koncentrace musí v prvém případě vždy vycházet z nás samotných.
A tak u některých jedinců pevně zakotvených v materialismu nakonec mandala může opravdu zůstat jen pěkným dekoračním předmětem bez výrazné spirituální hodnoty.
Ovšem na druhou stranu, proč ne? I tohle je možnost. Vždyť ne každý musí být ezoterice nakloněn a mandale bude aktuální rozpoložení člověka stejně docela fuk. Bude si dál vysílat svou konstruktivní energii do okolí.
Ať už se mandaly používají jako nástroj meditace a léčení, nebo jednoduše jako forma tvůrčího vyjádření, mandala je mocný symbol, který může vnést klid a rovnováhu do jakékoli duchovní praxe.