5 možností použití kosmetického jílu v péči o tělo
Jíl se již po staletí používá v kosmetických přípravcích. Má celou řadu výhod a využití, díky čemuž je oblíbenou složkou mnoha přírodních a organických kosmetických přípravků. Jíl je přírodní produkt, který pochází ze země a je známý svými detoxikačními, čisticími a léčivými vlastnostmi.
Jíl, na první pohled obyčejná jemná hlína. Ovšem již předkové před více než 1 000 lety poznali, že tato surovina umí být také dostupným a spolehlivým pomocníkem při péči o tělo i vlasy.
A není tím myšleno pouze mazání hlíny na obličej jako zábrana před spalujícím sluncem. Ačkoli tento přírodní ochranný faktor používají mnohé africké či indonéské národy dodnes.
V moderní přírodní kosmetice dnes hraje jíl nezastupitelnou úlohu. Kde všude a jak lze jíl použít?
Výhody a účinky kosmetického jílu
Jaké jsou největší devizy kosmetického jílu? Jedná se o následující:
- 100% přírodní surovina
- obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků – křemík vápník, hořčík, sodík, draslík, stříbro, zlato, měď a hlavně železo
- jílů existuje několik druhů, v kosmetice se nejčastěji využívá jíl zelený, bílý a marocký jíl (Rhassoul)
- v zeleném jílu je obsažen stejný druh železa, které nám všem koluje v krvi, tzv. dvojmocné železo
- jíl šetrně čistí pokožku
- váže na sebe kožní maz a pomáhá tak při potíží s nadměrně mastnou pletí
- pomáhá tělu zbavit se škodlivin – detoxikuje – váže na sebe odpadní látky, které tělo vylučuje skrze kůži
- urychluje revitalizaci kožních buněk a zjemňuje pokožku
- zelený jíl se jako jediný může užívat i vnitřně (rozpuštěný ve vodě jako součást detoxikačních kúr)
- kromě kosmetického využití se jíl užívá také jako podpůrný prostředek při léčbě kožních obtíží a zánětů
- ve středověku se využíval jako účinný antibakteriální přípravek, údajně se jílem léčil i mor.
Více o jednotlivých druzích jílu si lze přečíst v samostatném článku Jíl v kosmetice – zelený, bílý nebo marocký, který si vybrat.
Na co se kosmetický jíl používá? Jíl je známý jako silný detoxikační prostředek, protože pomáhá odvádět nečistoty z pokožky a těla. Je také známo, že pomáhá vyrovnávat produkci oleje, čistit ucpané póry a snižovat záněty.
Jíl lze také použít k exfoliaci pokožky a odstranění odumřelých kožních buněk, což může vést k rovnoměrnějšímu vzhledu pleti. Podrobnosti využití jílu jsou uvedeny dále.
1) Místo šamponu na vlasy
Kdo hledá přírodní alternativu k mytí vlasů a chce vyzkoušet něco jiného než klasické tekuté šampony případně tuhá mýdla, může to zkusit právě s jílem.
Ač to zní možná neuvěřitelně, po použití „jílového šamponu“ budou vlasy zbaveny přebytečného mazu, pokožka hlavy čistá a vlasy krásně lesklé. Hodí se i pro osoby s citlivou pokožkou hlavy či sklonem ke tvorbě lupů. Jak je to možné?
Jíl do sebe totiž natáhne toxiny i mastnotu z pokožky hlavy i vlasů a tím vlasy očišťuje.
Na péči o vlasy se nejvíce hodí marocký jíl, který má tu výhodu, že nezdrsňuje strukturu vlasu a vlasy se proto necuchají. Jíl do sebe absorbuje toxiny i kožní maz. Navíc má rovněž antibakteriální účinky, osvědčil se tedy také jako dobrý bojovník proti lupům.
Pokud někdo trpí na vysoce mastící se vlasy, může marocký jíl občas prostřídat s jílem zeleným, který má rovněž vysoké čisticí i absorpční schopnosti. Povrch vlasu po něm bude drsnější.
Jak vyrobit šampon z jílu?
Jednoduše. Stačí z jílu (asi 2 lžíce) a vlažné vody (asi 5 lžic) umíchat hladkou kašičku bez hrudek. Ta se nanese na pokožku hlavy a důkladně vmasíruje. Aplikuje se na vlhké vlasy.
Pro lepší výživu vlasů se přimíchá do jílové kašičky také pár kapek arganového oleje. Tento kosmetický zázrak vlasům dodá vitamin E a hydrataci.
Důležité je poté vlasy důkladně umýt a jíl z nich vypláchnout. Jinak budou tvrdé, natužené. Pokud se někomu bude zdát, že má vlasy příliš drsné, hrubé, měl by na závěr použít tzv. kyselý oplach z roztoku jablečného octa (2–3 lžíce octa do 0,5 l vody). Ten pomůže uzavřít strukturu vlasu a vlasy uhladit.
2) Koupel s příměsí jílu
Koupel s jílem je perfektní způsob, jak tělu pomoci s detoxikací. V horké lázni se póry v kůži otevřou, toxiny se uvolní z těla ven a jíl do sebe tyto škodliviny natáhne (doslova je do sebe nasaje jako houba) a odstraní z děla ven.
A jako bonus do kůže napumpuje ještě řadu prospěšných minerálů, takže po takové jílové koupeli bude každý jako znovuzrozený.
Na koupel lze použít zelený jíl, jehož absorpční schopnosti jsou výborné a obsah minerálů vysoký. Koupel v jílu je vhodná i pro osoby s citlivou nebo problematickou pokožkou. Ceněný bentonitový jíl např. pomáhá zmírnit různé kožní obtíže, plísně, vyrážky, ekzémy a lupénku.
Jak na to? Koupel se připraví jednoduše tak, že do připravené teplé lázně se nasypou asi 4 hrsti zeleného (či jiného) jílu. Pro dokonalou relaxaci a hezkou vůni lze přidat také pár kapek esenciálního nebo speciálního koupelového oleje. Např. levandulový, kokosový nebo meduňkový olej.
Na konec koupele lze pokožku protřít žínkou nebo houbou. Udělá se tak zároveň důkladný peeling, očista i detox v jednom. Pokud si takovou péči člověk dopřeje pravidelně, zatočí třeba i s počínající celulitidou.
Není třeba se bát, že se jílem ucpe odpad. To naštěstí nehrozí, koupel v jílu je na prosto bezpečná jak pro tělo, tak pro vodovodní trubky. Jíl je jemný, proto se na jejich stěnách neusazuje.
3) Přírodní pleťová maska
Použití jílu jako stěžejní příměsi pleťových masek už dávno není žádnou novinkou. Jílová maska viditelně zlepší stav pokožky, hydratuje, čistí a prokrvuje ji. Pleť bude vláčná a hebká.
Kdo hledá rychlou a účinnou pomoc pro pleť, může rovnou sáhnout po některé hotové pleťové masce. Velmi pohodlné jsou textilní masky na obličej a i ty už existují na jílové bázi. Základní jílovou masku na pleť si však může klidně vyrobit i doma.
Nejčastěji se používá zelený jíl. Jinak lze sáhnout i po bílém nebo marockém, dle typu pleti.
Bílý jíl je jemnější a je vhodný pro citlivou pleť a suchou pokožku, marocký jíl patří rovněž k extra jemným a hodí se pro všechny typy pleti, i na tu problematickou.
Jak si připravit jílovou pleťovou masku?
Zde je základní recept, který lze obměnit dle potřeby i typu pleti:
- 1 šálek zeleného jílu
- 1 lžička olivového nebo mandlového oleje
- 1 lžička medu
- ½ šálku vody (pokud budete minerální, tím lépe)
- lze přidat i esenciální olej pro lepší vůni
V misce se smíchá voda a med. Jakmile se med rozpustí, přidá se olej a poté postupně přisypává jíl. Míchá se tak dlouho, dokud se nevytvoří hladká, jemná pastu v takové konzistenci, která se bude dobře nanášet na obličej.
Masku se pak aplikuje dle zvyku. Cca po 15 minutách se pleť opláchne teplou vodou a je hotovo.
4) Účinný tělový peeling
Účinky jsou podobné jako v případě pleťové masky. Jíl zbaví pokožku starých odumřelých buněk, prokrví ji, detoxikuje a zanechává hebkou a svěží.
I na tělový peeling si lze koupit už hotovou pastu, nebo si opět namíchat svůj peeling dle potřeby.
Základní recept na jílový peeling je následující:
- 2 lžíce jílu (může být zelený, bílý i marocký)
- 5 lžic vlažného heřmánkového čaje
Pro lepší vůni lze přidat také pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Suroviny se smíchají a výsledná pasta nanese na tělo a použije jako jakýkoli jiný tělový peeling.
5) Přírodní zubní pasta
Pokud už někdo sháněl přírodní zubní pastu bez fluoru, různých pěnidel, SLS, SLES a jiných chemických látek, mohl to být docela oříšek. A hlavně kvalitní pasta na zuby vyrobená ze 100 % přírodních látek často nestojí jen pár korun.
Zato vyrobit si pastu z jílu tolik finančně nevyčerpá. Jíl je přírodní látka, zuby šetrně zbaví nečistot i plaku a umí do sebe absorbovat škodlivé bakterie, které stojí za vznikem zubního kazu.
Jak vyrobit zubní pastu z jílu? Základem je vždy kosmetický jíl (ideální jemný bílý kaolin), který se smíchá s trochou vody nebo kokosovým olejem. Používá se vždy jemně mletý jíl. Vzniklá směs by měla mít konzistenci a tuhost podobnou klasické zubní pastě.
Tyto ingredience pak lze různě doplňovat a rozšiřovat dle potřeby. Pro lepší vůni je možné přidat kvalitní esenciální olej např. osvěžující mátový, voňavý pomerančový či zahřívací skořicový (musí se jednat o olej k vnitřnímu užití).
Přidání esenciálního oleje z hřebíčku zase pomáhá proti zánětům. Čištění zubů jílovou pastou je bezpečné, i když má člověk v zubech amalgámové plomby, titanový můstek nebo korunku.