Top 11 esenciálních olejů proti bakteriím a virům

Esenciální oleje jsou oblíbeným přírodním prostředkem, který se již po staletí používá k léčbě různých onemocnění. Jsou neuvěřitelně koncentrované, takže mají velkou léčivou sílu. Lze je používat k různým účelům, včetně relaxace, uvolnění stresu, aromaterapie.

Říká se, že příroda dala člověku vše potřebné, aby mohl přežít. Slunce, vodu, suroviny, potravu a hlavně tisíce různých rostlin a bylin. Léčivou sílu jejich výtažků i příznivé účinky esenciálních olejů získaných z některých druhů tak znaly už dávné civilizace.

S aromaterapií pomocí esenciálních olejů v moderním pojetí se v Evropě člověk setkává až v první polovině 20. století ve Francii. Nicméně od té doby popularita této voňavé péče o tělesné i duševní zdraví už jen stoupá.

Éterické oleje mohou být lidskému organismu natolik prospěšné, že některé druhy jsou dnes už dokonce i v odborných kruzích považovány za přírodní antibiotika a antivirotika, a používají se i při léčbě pásového oparu či při hledání možností, jak se rychle zbavit rýmy.

Některé typy esencí totiž dokáží perfektně bojovat s bakteriemi a viry, které jsou původci mnoha nepříjemných infekcí. Velkou výhodou je zároveň fakt, že při používání těchto rostlinných esencí se tělo nezatěžuje žádnými nežádoucími vlivy.

Rostlinných druhů, ze kterých se dají získat „antibakteriální“ esenciální oleje je více. Kdo chce vsadit na jistotu, měl by sáhnout po oleji z eukalyptu, tymiánu, skořice, citronové trávy, máty, majoránky, saturejky horské, oregana nebo po léty prověřeném tea tree.

Přehlédnout by neměl ani olej z levandule, grapefruitu či zázvoru.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou druhy přírodních olejů získávaných z rostlin. Jsou známé svými léčivými vlastnostmi a již dlouho se používají v přírodních léčebných a kosmetických kúrách.

Esenciální oleje se obvykle získávají z listů, květů, stonků, kůry a kořenů rostlin. Oleje jsou koncentrované kapaliny složené z drobných molekul, které lze vdechovat, vstřebávat kůží nebo používat při masáži.

V závislosti na typu oleje mohou být jeho účinky na zdraví různé, od zlepšení nálady a energie až po boj proti infekcím a úlevu od bolesti a zánětů.

Při používání esenciálních olejů je důležité pochopit, jak je bezpečně používat. Mnohé esenciální oleje jsou velmi silné, proto je důležité je před aplikací na pokožku zředit jiným olejem, například jojobovým nebo kokosovým.

Kromě toho je důležité vyhnout se používání éterických olejů v okolí očí, uší a dalších citlivých oblastí těla. V neposlední řadě je důležité si před použitím esenciálních olejů uvědomit případné alergie nebo přecitlivělost na ně.

V jaké formě éterické oleje použít?

Asi nejznámější použití éterických olejů je ve formě aromaterapie, tzn. jako oleje do aromalamp a aroma difuzérů, v podobě prostorových parfémů, olejů do koupele nebo masážních olejů.  Některé oleje se dají užívat také vnitřně.

Pokud chce člověk olej konzumovat, je potřeba se jen včas ujistit, že se skutečně jedná o organický olej zpracovaný způsobem, který se hodí pro vnitřní užívání.

U nás jsou asi nejrozšířenější přírodní oleje české značky Saloos, která si hlídá prvotřídní kvalitu svých výrobků.

Vyzkoušet lze esenciální olej ve spreji, který se může použít kdykoli je potřeba a snadno se schová i do kabelky. Tento éterický olej ve spreji se snadno nastříká do vzduchu a okolní klima bude hned příjemnější, bez pachů.

V případě, že se použije olej s antibakteriálními vlastnostmi, tak navíc i dokonale dezinfikované.

Oleje ve spreji jsou proto ideální například do kanceláře nebo do míst, ve kterých si jen tak nelze zapálit aromalampu či zapojovat elektrický aromadifuzér. 

Jaké éterické oleje by člověk určitě neměl vynechat?

Eukalyptus

Eukalyptový éterický olej je znám svými výraznými antiseptickými účinky. Dokáže pomoci při probíhajícím nachlazení. Uvolňuje hleny v dýchacích cestách, usnadňuje odkašlávání a celkově zlepšuje stav organismu při viróze, likviduje bakterie a snižuje projevy zánětu.

Jako první pomoc při nemoci dýchacích cest se dá eukalyptový olej nakapat i do inhalátoru nebo zředěný kloktat. Pomáhají i masáže hrudníku a zad mezi lopatkami.

Může se rovněž použít i k rychlé dezinfekci prostor, proto se s oblibou uplatňuje v prostoru s vyšší koncentrací lidí, např. v čekárnách, ordinacích, nemocnicích, i velkých kancelářích nebo pracovních halách.

Tea tree oil

Tea tree olejíček proslul svou univerzálností a antibiotickými i antiseptickými vlastnostmi. Patří mezi nejrozšířenější přírodní antiseptikum. Dá se použít podobně jako eukalyptový olej, tj. při inhalaci i k masážím.

Při počínající rýmě a ucpanému nosu i dutinám tak dokáže všechny nepříjemné příznaky nachlazení zmírnit. Na rozdíl od eukalyptu se nemusí ředit.

Skořice

Kromě antiseptických a antimykotických účinků silně stimuluje a povzbuzuje organismus. Užívá se i jako kvalitní afrodiziakum. Jelikož má vysoce prohřívací efekt, je ideální pro zimní období, kdy tělo potřebuje vnitřně energeticky zahřát.

Příliš se nedoporučuje používat skořicový olej vnitřně, lepší je nakapat pár kapek do aromalampy a dýchat vůni. Jelikož silně prokrvuje pokožku, není dobré se hned se skořicovým olejem vrhat na masáže. Lepší je si napřed otestovat, zda sílu skořice pokožka snese a nespálí se.

Tymián

Tymiánový olej si oblíbí ten, koho trápí nachlazení, chřipka či viróza doprovázena neutichajícím kašlem. Esenciální olej z tymiánu je podobně jako eukalyptus vhodný k inhalacím a také k natírání zad a hrudníku, aby si člověk ulevil jak vlhkému kašli ze zahlenění, tak i suchému kašli.

Levandule

Nejenže je levandule známý relaxant a doporučuje se proto při psychickém vypětí i proti bolesti hlavy či migrénám, výtečně pomůže i v období nachlazení.

Podle výsledků odborných studií se dokonce ukázalo, že esenciální oleje z levandule (stejně jako z tymiánu) se vyznačují vysokou účinností proti některým bakteriím. Levandulový olej lze použít do aromalampy, do koupele nebo k masážím.

Litsea cubeba

Éterický olej z rostlinky zajímavého názvu – Litsea cubeba – potěší hlavně antidepresivními účinky. Pomůže odstranit únavu a stres, navozuje pocit dobré nálady. Podporuje celkově duševní svěžest a koncentraci. 

A vzhledem k tomu, že pročišťuje ovzduší, je olej litsea cubeba ideální jako prevence proti nemocem, bakteriím a plísním. Podobně jako eukalyptus nebo tee tree neutralizuje pachy a zabíjí bakterie v čekárnách, ordinacích, kancelářích i bytech.

Máta

Nenápadná bylinka, co roste všude. Člověk je zvyklý spíš jen na mátový čaj než na mátový olej, ovšem zůstávat jen u čaje by byla škoda. Mátová esence je totiž doslova nadupaná antibakteriálními a antivirovými schopnostmi.

Na rozdíl od skořice má máta ochlazující účinky, takže podobně jako se skořicovým olejem, i s tím mátovým raději opatrně. Užívat by se měl s mírou.

Při nachlazení uvolňuje mátový olej dýchací cesty a mírní kašel. Je vhodný k masážím i ke konzumaci. Jen pozor, pro pití mátového oleje s vodou je vždy třeba mít připraven čistý přírodní éterický olej vhodný k vnitřnímu užití.

Hřebíček

Možná už někdo slyšel radu, že když ho bolí zub, stačí v ústech pomalu požvýkat hřebíček. Samozřejmě že bez zubaře se neobejde, ovšem než se k němu dostane, hřebíček může utrpení zmírnit.

Ne nadarmo je hřebíčková silice také součástí mnoha zubních past. Dokáže totiž efektivně likvidovat bakterie i viry, a to nejen v dutině ústní.

Hřebíčkový olejíček lze použít na podporu celkové imunity, proti bolestem hlavy, na zlepšení trávení i proti kašli. Hřebíček je zahřívač jako skořice. Takže s množstvím při dávkování opět opatrně.

Oregano

Oregano nepatří jen na pizzu, nýbrž i do domácí přírodní lékárny. Má podobně blahodárné účinky jako tymián. Éterický olej z oregana skvěle zabojuje proti všem virovým onemocněním a určitě by se měl vyzkoušet při kašli.

Lze ho inhalovat v páře, nebo si ho mazat na hrudník a záda. Uleví se tak celému dýchacímu ústrojí. Dokonce se osvědčil i při střevních a zažívacích potížích. Stačí jedna kapka. Ovšem opět pozor, aby pro vnitřní užívání byl použit olej 100% organického původu.

Citron

Při nemocech je oblíbeným pomocníkem citron. V létě nás citronová voda osvěží i detoxikuje, v zimě je zárukou černý čaj s medem a citronem. Stejně tak citronový esenciální olej má osvěžující účinky.

Pokud je člověk unavený po celém dni, pár kapek citronového oleje udělá zázraky. Znovu nabudí a možná zapudí i počínající bolesti hlavy.

Při nachlazení je citronový olej dobrým bojovníkem proti infekci dýchacích cest, díky antiseptickým účinkům může zkrátit dobu uzdravování, protože pomůže tělu vypořádat se s viry i bakteriemi.

Šalvěj

Esenciální olej ze šalvěje by měl být součástí kosmetické výbavy koupelny. Že se výluh ze šalvěje kloktá při bolavém krku, je známo. A stejně tak i olejíček ze šalvěje působí antibakteriálně.

Jakmile člověk zjistí, že na něj zase leze nějaká rýma, měl by si udělat horkou koupel nohou s pár kapkami šalvějového oleje.

Olej ze šalvěje mimo jiné působí také jako účinné sedativum pro nervový systém. Pokud bude člověk výpary inhalovat, bude mít lepší náladu.

Esenciální oleje jsou skvělým způsobem, jak přirozeně podpořit své zdraví a pohodu. Díky velkému množství různých olejů je snadné najít ten, který bude vyhovovat.