Byliny proti stresu a pro dobrý spánek
Příroda má v zásobě opravdu bohatou lékárnu a na každou tělesnou i duševní slabost nebo nemoc má připravenou nějakou bylinku.
Byliny a bylinné čaje nám mohou pomoci také v případě, že se cítíme nervózní, unavení, vystresovaní a nedokážeme jen tak vypnout. V dnešním článku si představíme dalších 7 cenných rostlin a bylin, po kterých můžeme sáhnout, pokud nás trápí potíže nervového původu a špatný spánek.
Na kvalitní spánek má vliv celá řada různých faktorů, počínaje dobře větranou místností přes zdravou únavu a správně zvolenou matraci až po stravu a pití, do čehož spadá také případné užívání bylinných čajů.
V životě je docela běžné, že se v něm zpravidla střídají klidnější období, kdy jsme vyrovnaní a plní energie, s časy náročnějšími, ve kterých naopak můžeme mít pocit, že už toho na nás začíná být mnoho a síly docházejí. Halda nekončících pracovních úkolů, důležité zkoušky, vyčerpávající studium, péče o blízkou osobu, to vše mohou být situace, které nás dostávají pod tlak a klidu nepřidají.
Možná vás kvůli tomu, že starostmi nevíte, kam dřív skočit, trápí potíže s usínáním. Nebo naopak večer sice vyčerpáním usnete jako špalek, ale pravidelně se budíte ve 3 ráno a hned se vám do hlavy derou dotěrné myšlenky na to, co všechno ještě budete muset zvládnout a klidný spánek je rázem tentam.
Pokud se jedná o krátkodobou situaci, o které víte, že časem pomine (úkoly vyřešíte, zkoušky složíte, nemocný se brzy uzdraví), není potřeba sahat hned po klasických lécích či psychofarmacích. Navodit organismu potřebný klid a zmírnit napětí či vztek vám pomohou i některé byliny.
Potřebujete trochu vypnout nebo se konečně vyspat? Zkuste si uvařit čaj z některé z těchto základních bylinek nebo z jejich směsi, které jsou pro navození klidu v organismu ideální. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe!
Pokud je vlivem stresu zvýšený krevní tlak, existují bylinky na snížení tlaku.
Heřmánek pravý
Heřmánek je velmi stará a oblíbená léčivka. Dá se koupit takřka kdekoli a není nám vůbec vzácný. Mnoho lidí si jeho léčivé účinky ani neuvědomuje. A pokud ano, známe heřmánkový čaj jako první pomoc při špatném zažívání a výplachy či obklady z heřmánkového odvaru používané k rychlejšímu hojení ran.
Heřmánek je však skvělý na uklidnění podrážděných nervů a navození stavu relaxace. V jeho silici je totiž obsažena látka – apigenin – působící na receptory tělesných buněk podobným účinkem, jako mají sedativa. Pokud tedy máte potíže s usínáním, mohl by to šálek heřmánkového čaje trochu spravit.
Je 100% potvrzeno, že heřmánkové silice působí proti úzkostným stavům a depresi. Japonští vědci zkoumali vliv výparů heřmánkové silice u zvířat prožívajících stres. Těm zvířatům, která čichala delší dobu vůni z heřmánku, poklesla v krvi hladina stresových hormonů.
TIP: K lepšímu spánku dopomůže i důkladné zatemnění ložnice, například za pomoci rolet den a noc.
Hojník horský
Nebo chcete-li řecký horský čaj. Samotní Řekové tuto bylinu také nazývají jako „božský čaj z Olympu“ a užívali ji jak starověcí Řekové, tak Římané. Hojník nejvíce roste v horských oblastech Balkánského poloostrova a je znám mnoha blahodárnými účinky i velkým obsahem antioxidantů.
Mimo to, že posiluje imunitu, pomáhá při léčbě nachlazení, při žaludečních potížích a prospívá i našemu srdci, pomůže nám uklidnit také naše pocuchané nervy.
V Řecku je dodnes běžné, že si nespavci před usnutím vaří šálek čaje z hojníku, aby se jim dobře spalo. Čaj z hojníku si oblíbíte i pro jeho lahodnou chuť a je tak vhodný do různých čajových směsí.
Chmel otáčivý
Máte vyzkoušeno, že se vám po malém pivu dobře spí? Není divu, může za to hlavně obsah chmelu, který působí jako mírné sedativum. Chmelové šištice, respektive výluh z nich má prokazatelně zklidňující efekt na nervovou soustavu a psychiku člověka.
V minulosti ho lidé dokonce používali proti tuberkulóze, protože zjistili, že chmel mimo jiné účinně hubí bakterii zodpovědnou za vznik této nakažlivé nemoci.
Kozlík lékařský
Kozlík sice vydává podivný až nepříjemný zápach, nicméně je perfektní bylinkou pro zmírnění nervozity. Všechny části kozlíku obsahují složky se sedativními účinky, tzv. valepotriáty. Největší koncentraci pak najdete v kořenech, ze kterých se připravuje studený macerát.
Kozlík má opravdu silný účinek na celou nervovou soustavu a je velmi efektivním přírodním sedativem působícím proti nespavosti. V antickém Řecku a Římě se běžně považoval za lék přinášející úlevu od bolesti. Uvolňuje totiž křeče způsobené nervozitou a také zmírňuje střevní potíže vyvolané stresem a strachem.
Jen dejte pozor, abyste to s popíjením kozlíku nepřehnali. Pro dlouhodobé užívání vhodný není!
Šišák bajkalský
Tato multifunkční bylina z Dálného východu toho umí hodně. Její účinky jsou detoxikační, antioxidační i regenerující. Šišák pomáhá regenerovat játra, reguluje krevní tlak (může pomoci ke snížení tlaku), zmírňuje srdeční arytmie, snižuje cholesterol. Jeho schopnost odbourávat volné radikály a detoxikovat organismus je jak výrazná, že se tohoto efektu využívá i při léčbě některých nádorů.
Hlavně má ale tento bajkalský zázrak prokázané sedativní účinky, zklidňuje nervovou soustavu a ulevuje tak při stresu, depresích a celkovém nervovém vyčerpání.
Eleuterokok ostnitý
Tento keř s mírně jazykolámavým názvem a plody, co na první pohled vypadají jako ostružiny, je hotovým životabudičem. Ne nadarmo se mu říká sibiřský ženšen, protože jeho síla a léčebné účinky jsou podobně jako u ženšenu ukryty hlavně v kořenech. Ovšem využívá se i nadzemní část v sušeném nebo čerstvém stavu.
Eleuterokok má řadu příznivých účinků na lidský organismus, normalizuje hladinu cukru v krvi i krevní tlak, podporuje imunitu a celkovou tělesnou i duševní odolnost. Určitě ho vyzkoušejte, pokud procházíte náročným obdobím s velkým fyzickým nebo psychickým vypětím. Pomůže vám nabrat nové síly.
Pro posilnění organismu proti stresu a zátěži jsou k dostání různé bylinné kapky s výtažky z eleuterokoku nebo sušený mletý kořen.
Levandule lékařská
Nádherné fialové lány s omamnou vůní táhnoucí se daleko k obzoru v jihofrancouzské Provence. To většinou bývá naše první asociace spojená s levandulí. Je to rostlina milující středomořské klima a u nás na levanduli ve volné přírodě jen tak nenarazíte.
Díky nezaměnitelné vůni se stala levandule první rostlinou využívanou také v aromaterapii a levandulový olej je jedním z nejoblíbenějších esenciálních olejů používaných při relaxaci, zklidnění a při úzkostných stavech i doprovodných příznacích, jako je třeba třes rukou. V silných dávkách však může dokonce působit omamně.
Latinský název levandule (lavandula) byl odvozen z výrazu “lavare” (mýt, umýt), protože levandule byla už v dobách starověkého Říma velmi častou přísadou vonných olejů přidávaných do koupele a považována za bylinu čistící nejen tělo, ale i mysl?
Sušené levandulové kvítky se od pradávna vkládaly do polštářů pro lepší spaní a angličtí farmáři dokonce nosili levanduli pod kloboukem, aby je chránila před bolestmi hlavy a úžehem.
Pokud chcete podpořit zhojení neklidných nervů, utišit hysterii, zmírnit napětí či podrážděnost, přidejte si levanduli do čajové směsi nebo sáhněte právě po levandulovém esenciálním oleji a namažte si s ním čelo nebo opatrně i spánky.
Meduňka lékařská
Oblíbenost meduňky bychom mohli postavit téměř na stejnou příčku společně s heřmánkem a mátou. Je to bylinka, kterou běžně pěstujeme v zahrádkách i v květináči na okenním parapetu v kuchyni.
„Meduňka uklidňuje mysl a rozveseluje srdce.“
To napsal již v 11. století známý arabský lékař Avicenna a arabští lékaři s oblibou používali meduňku jako podpůrný prostředek při nervozitě a úzkostných stavech.
Vzhledem k tomu, že citronově voňavé rostlinné silice této bylinky mají prokazatelně uklidňující účinky, zapsala se meduňka do dějin jako výrazný pomocník při relaxaci. Vzhledem k mírným sedativním účinkům je tak meduňkový čaj ideální volbou při nespavosti. Díky tomu, že po meduňce se uvolní hladké svalstvo trávicího ústrojí i dělohy, pomáhá i na zažívací potíže nebo při menstruačních bolestech.
Mučenka
Když se řekne mučenka, možná si tuto exotickou liánovitou rostlinu spojíte v prvé řadě s jejími lahodnými plody nazývanými maracuja, passion fruit nebo granadila.
Ovšem málokdo už ví, že mučenka také poskytuje úlevu od nespavosti a napětí. Osvědčí se vám při tlumení podrážděnosti, stresu a celkového neklidu těla. Obsahuje totiž látky, které mají uklidňující účinek (flavonoidy, maltol a passiflorin – chemickým složením velmi podobný morfinu) a také látky s účinkem povzbuzujícím.
Léčitelé Inků z mučenky běžně připravovali povzbuzující čaj a rozdrcené listy přikládali na řezné rány a modřiny. To od nich později okoukali evropští kolonisté, kteří osídlili pobřeží Mexického zálivu a tak se blahodárné účinky mučenky dostaly až do Evropy.
Pokud vás tedy trápí tres, úzkostné stavy a nespavost, mučenku určitě nevynechávejte.
Rozmarýna lékařská
Rozmarýna nebo též rozmarýn je oblíbenou bylinkou zejména v kuchyni. Stovky let před tím, než se začala pro uchování potravin používat zařízení podobná ledničkám, si naši předkové všimli, že když zabalí syrové maso do rozmačkaných listů rozmarýnu, maso vydrží déle a navíc nasaje příjemné aroma. Tímto ale báječné účinky rozmarýny nekončí, ba naopak.
Díky tomu, že rostlinka obsahuje vzácné éterické oleje, získal si rozmarýn také oblibu i na poli aromaterapie a léčbě nervového vyčerpání. Silice z rozmarýnu mají povzbuzující vliv na činnost a bdělost mozku, zmírňují napětí, deprese a tlumí pocity úzkosti.
Například čínští lékaři podávali rozmarýn společně se zázvorem při léčbě bolestí hlavy a nespavosti.
Třezalka tečkovaná
Tato krásná rostlinka, někdy nazývaná jako „bylina svatého Jana“, jakoby svými drobnými žlutými kvítky přímo představovala radost i teplo slunce a zaháněla chmury. V lidovém léčitelství je známá a užívaná více jak 2000 let.
Je jedním z nejlepších přírodních antidepresiv. Obsahuje v sobě tzv. hypericin, látku, která má léčivý účinek proti depresím.
Pokud se cítíte rozrušení, neklidní nebo postrádáte elán do života, zkuste třezalkové kapky nebo obyčejný třezalkový čaj. Jeho dlouhodobější popíjení přispívá k normální psychické činnosti. Pomáhá při úzkostech, napětí, duševním vyčerpání, psychické únavě nebo nervozitě způsobenou stresem.
Jen pozor, pokud právě užíváte třezalku ve vyšším množství, nechoďte moc na přímé sluníčko. Látky v třezalce obsažené se totiž ukládají pod kůži a způsobují fotosenzitivitu. Velmi citliví jedinci by si tak na ostrém slunci mohli místo čokoládového opálení přivodit puchýře nebo zranění kůže podobná popálení.
Zelený čaj
Zelený čaj není přímo bylinkou pro dobré spaní, ale kdo pije zelený čaj, bude dlouho živ. L-thianin v čaji obsažený totiž dokáže omezit vznik rakoviny, podpořit dobrou náladu a celkově zklidnit organismus. Je to silná aminokyselina, která má relaxační vlastnosti a zvyšuje hladinu dopaminu v mozku.
Kromě toho je zelený čaj zásobnicí antioxidantů, vitaminů a minerálů, proto je ideálním nápojem také v období, kdy žijeme ve zvýšeném stresu.
Pokud jste ale na kofein citliví, nepijte zelený čaj večer. Sice byste získali klid a pohodu v duši, ale zase byste mohli mít potíže s usínáním.
Léčba nespavosti
Akutní nespavost nemusí vyžadovat léčbu.
Pokud je pro vás obtížné vykonávat každodenní činnosti, protože jste unavení, může vám lékař na krátkou dobu předepsat prášky na spaní. Léky, které působí rychle, ale krátkodobě, vám mohou pomoci vyhnout se problémům, jako je ospalost následující den.
Nepoužívejte volně prodejné léky na spaní proti nespavosti. Mohly by mít vedlejší účinky a časem mají tendenci působit méně dobře.
V případě chronické nespavosti budete potřebovat léčbu stavů nebo zdravotních problémů, které vám brání v bdění. Lékař vám také může navrhnout behaviorální terapii. Ta vám může pomoci změnit věci, které nespavost zhoršují, a naučit se, co můžete dělat pro podporu spánku.