Jak doma vyrobit tinkturu – pozor na jedovaté rostliny a receptury
Stále více lidí se vrací zpět k přírodě, a tím pádem také k přírodním cestám při řešení zdravotních obtíží. Nejvíce inklinují k bylinkám, kterými řeší prevenci před zdravotními neduhy, samotné zdravotní potíže nebo s jejich pomocí doplňují klasickou léčbu nařízenou lékařem.
Bylinné tinktury jsou tekuté výtažky z bylin a dalších rostlinných materiálů, jako jsou květy, kůra, listy a kořeny. Obvykle se vyrábějí tak, že se rostlinný materiál namočí na několik týdnů do alkoholu a poté se přecedí. Bylinné tinktury jsou oblíbeným způsobem užívání léčivých bylinek, protože jsou účinné a snadno se skladují.
Co je to bylinná tinktura?
Z chemického hlediska jsou tinktury roztoky, které používají jako rozpouštědlo alkohol a vodu. Alkohol extrahuje účinné živiny z rostlin a vytváří koncentrovanou tekutinu. Tato kombinace umožňuje extrahovat větší část celé rostliny a také uchovává lék pro mnohem delší použití.
Alkohol je obecně považován za nejlepší rozpouštědlo pro výrobu tinktur a extrakci široké škály vlastností rostlin. Tato metoda umožňuje snadné vstřebávání léčivých rostlinných látek do krevního oběhu. Jako rozpouštědlo však lze použít i jiné kapaliny než alkohol, včetně glycerinu, octa a medu. Výsledné tekutiny se obvykle nenazývají tinktury, ale glycerity, ocet a oxymely – což je směs medu a octa.
Název tinktura je odvozen z latinského tinctus, což znamená navlhčený nebo ponořený, z čehož se později ve střední angličtině stalo „tincture“. V 17. století se tinktura stala termínem označujícím barvu léku nebo bylinného roztoku. To proto, že tinktury získávají barvu rostlin, z nichž jsou získávány. Například tinktury vyrobené z květů ibišku jsou tmavě fialové. Tinktury z květů heřmánku jsou tmavě žluté.
Kúry – kombinace účinků bylin a pupenů
Existují dva druhy tinktur – z bylin a z pupenů. Ty jsou označovány jako gemmoterapeutika, jelikož gemmon je latinské označení pupene. Obvykle je vhodné tinkturu z bylin kombinovat s tinkturou z pupenů rostlin, z čehož pak následně vznikají komplexní bylinné kúry. Ty pomáhají organismu bojovat s vleklými či chronickými zdravotními problémy.
„Nejprve doporučuji zlepšit zdravotní stav organismu tinkturou z byliny. Následně dojde k nasazení účinného gemmoterapeutika, které pomáhá i s regenerací organismu, jenž bojuje se zdravotním problémem,“ vysvětluje bylinkářka. V praxi se tedy jedná o sadu lahviček s bylinnými a pupenovými výtažky, které je třeba užívat minimálně po dobu 3 měsíců.
Kúry pomáhají dosahovat zlepšení, a to bez vedlejších účinků a následků na játrech, ledvinách a dalších životně důležitých orgánech. Například při neplodnosti můžete sáhnout po kúře, která je složena z tinktur z kotvičníku, feminy, ptačího jeřábu, březových jehněd, a kombinace černého rybízu a maliníku. Současně tak budete v rámci kúry kombinovat 5 samostatných tinktur, jejichž účinky se vzájemně aktivizují a doplňují.
Glycerinové extrakty
Glycerin je čirá, bezbarvá kapalina bez zápachu, která má neuvěřitelně sladkou chuť a konzistenci hustého sirupu. Glycerin je také vynikajícím rozpouštědlem pro extrakci složek z rostlin bez použití alkoholu. Není však tak silným extraktorem jako alkohol. Glycerin se nejlépe používá pro květy, listy a aromatické byliny, zatímco alkohol lépe extrahuje vlastnosti z tvrdých částí rostlin, jako jsou kořeny, kůra a sušené plody.
Glycerinové extrakty jsou známé jako „glycerity“ a jsou vynikající volbou pro podávání podpůrných bylin lidem, kteří jsou citliví na alkohol. Glycerin má protifermentační vlastnosti, které jsou účinné pro konzervaci. Glycerit má trvanlivost 14-24 měsíců oproti alkoholovému extraktu s trvanlivostí 5 a více let.
Octové výtažky
Ocet funguje jako extrakční rozpouštědlo trochu jinak než alkohol nebo voda. Rozdíly jsou důležité hlavně pro velmi technické bylinkáře, kteří rádi porovnávají různé extrakční kapaliny. Pokud se však plánujete zcela vyhnout použití alkoholu a chcete používat ocet jako jediné činidlo, měli byste rozdíly mezi nimi vzít v úvahu.
Ocet je spíše potravina nebo výživné tonikum. Ocet je v podstatě kyselina octová + voda a má jedinečné extrakční vlastnosti, které se liší od alkoholu a glycerinu. Ocet skvěle extrahuje vitamíny a minerály z rostlin. Není však tak účinný při extrakci ostatních částí chemického složení rostlin.
Trvanlivost octového extraktu je také mnohem kratší. Pohybuje se kolem šesti měsíců. Ocet je vhodnou volbou, pokud si chcete vyrobit výživné nebo trávicí tonikum nebo chcete dobrou alternativu k alkoholu, protože není k dispozici nebo není žádoucí.