7 důvodů, proč v létě vyrazit do ulic s vějířem v ruce
Měli jste jako děti vějíř? Já ano. Už nevím, od koho jsem ho dostala nebo kdo mi jej koupil, ale bylo to někdy začátkem 90. let těsně po revoluci, kdy se pro nás otevřely hranice nového světa. Byl legračně malý, skládací a krásně pomalovaný ve stylu japonských vějířů. Tenkrát spíš dětská hračka než doplněk šatníku. Přesto jsem se s ním hrdě ovívala a hrála si na velkou dámu.
Tradice vějířů sahá docela hluboko do minulosti. Jejich kolébkou je Asie, v Evropě se s nimi poprvé setkáváme ve Španělsku. Faktem je, že vějíře už jako běžný módní doplněk používaly evropské ženy z vyšších kruhů někdy od dob renesance, tedy asi od 14. století.
A ostudu si rozhodně netrhnete, pokud si vějíř přibalíte do kabelky i dnes, v moderním 21. století.
Zdá se dokonce, že vějíře zažívají nový boom. A to hlavně díky věhlasným módním návrhářům, kteří tento nenápadný doplněk už pár let pašují zpět na přehlídková mola. V minulosti se malování vějířů věnovala i spousta známých umělců jako Antoine Watteau, Honoré Fragonard či Jacques Callot.
Dnes není neobvyklé vidět vějíře jako doplněk modelů na přehlídkách Gucci či Dior.
Pár inspirací, kdy a na co se dá vějíř použít, jsme pro vás sepsali v dnešním článku.
1) Mobilní klimatizace v kabelce
To je samozřejmě nadsázka. Srovnávat vějíř a klasickou klimatizaci by asi nikoho nenapadlo. Pravda, vějíř vám sice nevychladí místnost ani interiér auta na snesitelných 20 °C, ale jako rychlé osvěžení v parném dni rozhodně posloužit umí.
Oproti klimatizaci má i své nesporné výhody: nefouká vám studený proud vzduchu na krk ani na nohy, nedýcháte ten samý, tisíckrát přefiltrovaný vzduch, nevysušíte si pleť, nepřivodíte si migrénu, neprohnete se při ročním vyúčtování elektřiny a navíc si svou „klimatizaci“ můžete vzít kamkoli s sebou.
Když zvolíte menší skládací vějíř, vejde se vám skoro do každé kabelky a do kufru určitě. Bude-li dřevěný nebo z plastu, projde vám i v příručním zavazadle na letišti, aniž byste vzbudili podezření, že převážíte zbraň. Takže ho můžete kdykoli přibalit na dovolenou.
2) Zchladit obličej – okamžitě
Teď ale vážně. Základním posláním vějíře je ovívat, vytvářet proud chladného vzduchu a ochlazovat obličej, který má tendence se v horku přehřívat jako první. Když zasáhnete rychle, zabráníte krůpějím potu, aby vám zbrázdily tvář, poničily make-up a vystavily vás trapnému společenskému faux pas.
Není divu, že v horkém létě, kdy se v Paříži konají fashion weeky (často v budovách bez klimatizace) patří vějíře téměř k povinné výbavě všech zúčastněných.
A kde přítomnost vějíře rozhodně oceníte? Všude, kde na něco čekáte, je vedro a vydýchaný vzduch. V přeplněné MHD, kde je vzduch těžký a marně lapáte po molekule kyslíku, vás může zachránit před jistým omdlením.
Také v nekonečné frontě na cokoli, třeba na vstupenky do Louvru, v restauraci bez klimatizace, na festivalu pod širým nebem, na svatbě či zahradní party, všude tam se vám bude vějíř hodit, uvidíte. A hlavně, nápaditý kousek můžete pořídit často i jen za pár korun.
3) Doplníte šatník o stylový kousek
Dlouhé elegantní šaty, boty na nízkém podpatku a v ruce paraplíčko nebo vějíř. Běžný obrázek ženské korzující smetánky ještě za první republiky.
Když dnes vyrazíte s vějířem na ulici, možná na vás občas někdo divně pokukovat bude. Ale to je normální, lidé se totiž vždy pozastavují nad něčím, co je neobvyklé, jiné, neokoukané.
Pokud se na vás dívají, nemusí to být hned pohled pohrdavý a odsuzující, ale třeba na vás naopak hodili obdivným očkem. Chtěli by taky takový stylový vějíř, a nemají.
Vážně není vějíř módní kýč?
Asi záleží na úhlu pohledu okolí a také na celkovém vkusu majitele. Pokud ho budete umět nosit a zvolíte vhodný model adekvátní situaci, není důvod, proč by měl váš outfit s vějířem ve výsledku působit kýčovitě.
Jistě, krajkový a bohatě zdobený vějíř ocení zejména romantické duše tíhnoucí k vintage stylu, vějíř pyšnící se peřím si zase zvolí milovníci extravagance.
Na druhou stranu ale designově čistý, bílý nebo jednobarevný vějíř si můžete vzít téměř k jakémukoli oblečení. Klidně k jeansům a tílku. Na plážové promenádě se vaše rozevláté šaty budou krásně vyjímat třeba s vějířem plným veselých puntíků. Proč ne.
Pokud jste extrovert, chcete z jakéhokoli důvodu upozornit nebo se rovnou s někým seznámit, najděte ten nejšílenější a nejextravagantnější kousek mezi vějíři a vyrazte do ulic. Uvidíte, že pozornosti rozhodně neujdete.
Spousta kolemjdoucích se po vás minimálně otočí a pousměje, ti odvážnější se s vámi dají rovnou do řeči. Takže díky vějíři se třeba i seznámíte!
A až se seznámíte, můžete vyzkoušet i vějířovou mluvu…
4) Oprášíte vějířovou mluvu?
Vějíře kdysi opravdu uměly mluvit. Pokud si totiž jejich majitelka osvojila tzv. vějířovou řeč, mohla pomocí vějíře sdělit nevyřčené. Dát opačnému pohlaví najevo svou náklonnost nebo naopak nelibost. Jednotlivá gesta, která se s vějířem prováděla, měla přesně daný význam. Hojně se jich využívalo zejména při tanci a na plesech.
Jak vypadala vějířová mluva:
- Položení vějíře přes levou ruku ženy znamenalo „chci jít tancovat“.
- Vějíř přes pravou ruku dámy značil „ne, děkuji, nechci tancovat“.
- Položení vějíře přes ústa vyslalo k adresátovi signál, že má slečna nebo paní zájem o seznámení či dokonce polibek.
- Přiložení vějíře na srdce znamenalo projev náklonosti a lásky.
- Rychlé otevírání a sklápění vějíře značilo, že je dáma nervózní.
Mimochodem ještě v 19. století byl vějíř běžnou součástí dámského plesového oblečení. Teprve během 20. století po skončení války se jejich využití omezilo spíše na dekorativní a ochlazovací funkci.
5) Zahrajte si na celebritu
Nejen turistky u moře, ale i celebrity nosí vějíře. Ty světové i ty z našeho malého českého rybníčka. Důvod je prostý, jistě se chtějí v tropických dnech ochladit a jistě také chtějí být něčím zajímavé, aby si jich novináři prostě všimli. Zkuste to jako oni.
Vějíř jako módní doplněk k oblečení u celebrit prostě funguje. Běžně se s ním ukazuje třeba Melanie Trump, Celine Dione, Rihana či Paris Hilton. Dokonce i zesnulá ikona módního průmyslu Karl Lagerfeld býval v horkých dnech čas od času vídán se svým dřevěným vějířem ve stylovém bílém provedení.
Tak proč byste nemohly vějíř nosit i vy!
6) Vzpomínkový suvenýr z cest
Cestujete rádi? Pak si můžete z každé cesty dovést krásný vějíř. Většinou je najdete v každém obchodě se suvenýry a turistickými potřebami. Udělejte si doma jejich sbírku, španělské, japonské nebo vějíře z jemné krajky? Berte všechno, co se vám líbí a padne do oka vašeho vkusu.
Poslouží vám totiž rovnou dvakrát. Jednou jako krásná vzpomínka na prožitou dovolenou a podruhé jako praktický doplněk až se budete chtít na domácí půdě zchladit. Luxusnější vějíře přijdou určitě na řadu společně s plesovou sezónou, ty „obyčejnější“ zase užijete na běžné nošení.
7) Zatančete si flamenko nebo meditujte při tai-či
K vášnivému flamenku vějíře neodmyslitelně patří. Překročte svou komfortní zónu a naučte se jeden z nejtěžších tanců na světě. A vějíř si vezměte na lekci s sebou. Až se v rytmu španělského temperamentu oddáte energii netypických podupů a specifické choreografii, zapomenete na všechny starosti.
A pokud holdujete klidnějšímu způsobu relaxace, vyrazte třeba na lekci tai-či s vějířem. Posílíte při ní svou koncentraci, očistíte mysl a nabijete se novou energií. Tak směle do toho.
Zajímavosti o vějířích
Vějíře jsou známy již po staletí a mají dlouhou a fascinující historii. Ve skutečnosti byly kdysi tak oblíbené, že se používaly i jako forma komunikace.
Zaprvé, věděli jste, že se větráky kdysi používaly jako forma tajné komunikace? V 18. století měly vějíře vlastní tajný jazyk, známý jako „flirtovací vějíře“. Pomocí otevírání a zavírání vějířů a způsobu jejich držení si lidé mohli posílat zprávy, aniž by o tom kdokoli jiný věděl.
Věděli jste také, že vějíře byly kdysi symbolem společenského postavení? Ve viktoriánské éře byly vějíře známkou bohatství a kultivovanosti. Lidé se svými drahými vějíři chlubili, aby ukázali své bohatství.