Jak napsat Ježíškovi – tipy, zkušenosti
Vánoční stromeček, slavnostní nálada, koledy, domov vonící vanilkou, slavnostní večeře, spoušť tradičních činností, plápolající svíčky. Kouzlo Vánoc a krásné tajemno kolem veškerého dění. A dárečky. Na krásu a pohodu, která vychází z tradičních vánočních zvyků lidé přicházejí s věkem. K dětskému světu však patří především rozzářené oči z šustícího papíru a rozbalených pokladů. Jak napsat Ježíškovi?
Osvědčeným trikem je zajít s dítětem do hračkářství, knihkupectví, či modelářského obchodu a pozorovat, co si ratolest prohlíží, u kterého regálu se zastaví, kde pronese věty: „To je hezké…, s tím bych mohl vyrobit to a to…“
Věnovat čas psaní dopisu pro Ježíška
V dnešní době je spoustu on-line možností, jak psát Ježíškovi. Ovšem kouzlo osobního spolutvoření, blízkosti a spoluúčasti počítač nabídnout neumí. Navíc je škoda nepředat Ježíškovi něco ze sebe, něco osobního v podobě obrázku či psaného slova. Užít si Vánoce s dětmi je k nezaplacení.
Dopis pro Ježíška lze kreslit, vystřihovat i psát. Vůbec není špatné, pokud dopis pro Ježíška spolu s dítětem píše i rodič. Máma i táta se mohou zároveň ptát a zjišťovat, zda dítě opravdu po dané hračce touží nebo už uvádí věci jenom z rozmaru.
Vrátit se k napsanému
Je vhodné udělat si na psaní dopisu opravdu čas. Vrátit se k dopisu další den či týden. Většinou děti ještě něco pozmění, vzpomenou si, že na něco opravdu důležitého zapomněly. A když už bude dopis andělíčkem odnesen a dítě si ještě na něco nesmírně důležitého vzpomene, určitě to rodičům sdělí. Pak může být o to víc překvapeno, že v dopisu sice pozdní vánoční přání nebylo napsáno, ovšem pod stromečkem dárek radost udělal.
Přesná specifikace je nutná
Je žádoucí snažit se od dítěte vyzvědět i přesnou specifikaci jeho představy o dárku. Pokud bude dítě chtít velké auto, je rozdíl, zda to bude auto hasičské nebo policejní. Ani u panenky není jedno, zda je mrkací nebo ne. A už vůbec není jedno, zda večer bude dítě v postýlce vyprávět své sny plyšové žirafě nebo delfínovi.
Opatrně s módními výstřelky
Je těžké rozpoznat, zda listopadové nadšení pro určitou věc vydrží až do vánočních svátků. Rodič by měl zkusit rozpoznat, zda módní vlna daného motivu bude aktuální i za měsíc. Je to těžké, ovšem tak to v dětském světě zpravidla chodí.
Existují určité limity
Rozvíjet debatu s dítětem o tom, že se pod stromečkem neobjeví všechny nakreslené dárky, je smysluplné. Dítě by mělo brát dopis pro Ježíška jako prosbu a ne jako „píšu ti a počítám se vším“.
Pro klid rodičů je důležitá včasná informace
Vánoční šílenství, které se děje v obchodních domech s blížícím se termínem Štědrého dne, odrazuje spoustu lidí. Kdo nechce propadnout davovému šílenství, měl by zajistit odeslání dopisu pro Ježíška co nejdřív.
Dětská inteligence je obrovská
Jak předejít zvídavým dotazům? Nezapomenout dítěti zmínit, že je důležité napsat jméno a adresu. Dítě by mělo považovat za samozřejmost i oslovení v úvodu a poděkování na závěr.
Nenechat si zkazit balení dárků
Zajistit si nějaký čas bez dětí a balení dárků si užít, může být velmi žádané. Se sklenkou dobrého vína a s dobrou hudbou se z této aktivity může stát milý rituál. A pokud balení dárků probíhá ve dvou, je další tradiční zvyk na světě.
Vzpomínky
Děti nosí ze školky a školy spoustu krásný výrobků a obrázků. K tomu přibývají i různé diplomy, medaile, poháry a ocenění. Jeden neví, co má uschovat pro krásné připomenutí. Dopis pro Ježíška je dobré si schovat. Za pár let si rodiče společně s dětmi rádi zavzpomínají.
Ověřený tip na zpestření Štědrého dne: Proč nezkusit, aby se jeden dárek „náhodou“ ztratil pod křeslem a byl nalezen až druhý den ráno? Třeba puzzle nebo kostky. Dárek, který děti zaujme a hned si s ním budou chtít hrát. Děti se zabaví a rodiče budou moci v klidu užívat volné chvilky u ranní kávy.