Cesta autem dovolenou – na co si dát pozor
Při plánování cesty autem do zahraničí je nezbytné si předem zjistit pár informací ohledně tamějších silničních pravidel. Ne vše je totiž stejné jako v Česku. Důkladnou přípravou již před cestou se lze vyvarovat řady nepříjemností.
Pokud se dovolená koná mimo Evropskou unii, bude s největší pravděpodobností potřeba sjednat si mezinárodní řidičský průkaz. Ten je vydáván na úřadě jakékoliv obce s rozšířenou působností zpravidla na počkání za správní poplatek 50 korun. S sebou je potřeba přinést platný doklad totožnosti, řidičský průkaz a jednu průkazovou fotografii.
Cesta firemním autem
Cesta firemním či vypůjčeným autem do zahraničí není jen tak. Bude totiž potřeba potvrzení od vlastníka, že je řidič k řízení auta oprávněn. Raději si s sebou vzít i pracovní smlouvu nebo kontrakt z autopůjčovny. Potvrzení by mělo být v angličtině či jiném světovém jazyku a s úředně ověřeným podpisem.
Potvrzení je příhodné si vzít i v případě, že je řidič jednatelem společnosti nebo dokonce jedinou osobou ve společnosti. Se zahraniční policií totiž může být domluva složitá.
Jak postupovat při autonehodě
Ideální je, když se celá cesta obejde bez problémů. Ovšem i v případě, kdy řidič udělá vše správně, a dodrží silniční pravidla, chování druhých na silnici neovlivní. Bezpečnější cestování není samozřejmost.
Je vhodné s sebou vozit jednotný evropský formulář záznamu o autonehodě. V případě nehody do něj uvést údaje o místu a času nehody, účastnících a jejich vozidlech. Dále příčinu, průběh a následky nehody. Dobré je si vše zdokumentovat fotografiemi.
Policii je žádoucí zavolat vždy, nejen v případě zranění nebo vyšší majetkové škody. Popřípadě lze rovnou zavolat na jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Vyplatí se sjednání asistenční služby v zahraničí, která pomůže s dopravní nehodou i s případnou poruchou.
Povinná výbava
Povinná výbava je v evropských zemích většinou stejná jako v ČR. Někde však bude nutný i hasicí přístroj – například v Bulharsku, Rumunsku, Řecku nebo Turecku. V případě vozidla kategorie N i v Chorvatsku.
Dálniční poplatky
Využívání dálniční sítě v mnohých evropských státech je zpoplatněno. V Rakousku si lze pořídit desetidenní elektronickou známku na osobní automobil za 9,90 EUR. Pro delší cestování je možné koupit známku dvouměsíční za 29 EUR.
Na Slovensku stojí desetidenní elektronická známka 12 EUR a měsíční 17 EUR. V Polsku jsou pro osobní auta zpoplatněny mýtným jenom některé úseky dálnic a lze platit přímo v mýtných branách. V Německu jsou dálnice pro osobní auta zatím bezplatné.
Ve Slovinsku stojí sedmidenní známka 15 EUR, popřípadě měsíční 30. Pokud při cestách dovolenkáři zavítají do Maďarska, vyjde je desetidenní známka na 5 500 forintů, což je zhruba 335 korun, měsíční 8 900 forintů, tedy přibližně 540 korun.
Oblíbená letní destinace Chorvatsko a hlavní město Záhřeb je kapitolou sama o sobě. Dálniční známky tam nejsou zavedeny, místo toho se lze setkat s mýtným systémem. Platit lze v kunách nebo v eurech, případně platební kartou.
Ušetřit se dá zakoupením takzvané ENC elektronické krabičky, neboli krabičky pro bezkontaktní placení mýta v Chorvatsku. Tu lze na mýtné bráně pořídit za cenu 120 kun plus 100 kun jako minimální vklad. Mýtné se potom odečítá automaticky a lze na něm získat slevu téměř 22 %. Možné je i zajistit mýtné kartou, ze které je za měsíc stržena suma za projeté kilometry. Sleva však dosahuje pouze 13 %.