Kam s dětmi na hory
Pokud už dětem byly tři roky, bylo by vhodné se poohlédnout po vhodném místě, kde je naučit lyžovat. A kde budou kromě lyží mít i zábavu nebo program při špatném počasí.
Většina lyžařských škol přijímá k výuce děti od tří let, podle některých odborníků je optimální věk k lyžařským začátkům ještě o rok vyšší. Záleží na individuální vyspělosti ratolesti, pohybové koordinaci a také motivaci. Při prvních krocích na lyžích jsou ideální mírné kopce, pomohou dětské vleky, hravé pomůcky, pro osvojení správných návyků a techniky je vhodné i odborné vedení.
Vybavení na lyže
Opomenout nelze správné vybavení. Kromě dobře padnoucích bot a lyží, které je bez problémů možné sehnat v každé půjčovně, by u dětí měla být samozřejmostí na sjezdovkách přilba i pás na ochranu páteře jako základní sportovní i bezpečnostní potřeby.
Používání kompletních ochranných pomůcek je často podceňováno, prevence je však nejsnadnějším způsobem, jak minimalizovat dětské úrazy, které mohou mít i fatální následky. Postupně je také dobré navykat děti na používání lyžařských brýlí, které na svahu usnadňují orientaci a zlepšují výhled při ostrém slunci nebo naopak horším počasí.
Lyžařské pomůcky je potřeba mít přesně padnoucí, takže dětem vydrží většinou jen jednu sezonu. Pohyb dětí by nemělo omezovat příliš malé nebo příliš velké vybavení. Nemělo by škrtit, kousat ani překážet. Základ je lyžovat pohodlně a bezpečně na sjezdovce.
Není ovšem nutné kupovat pokaždé novou výbavu, lze využít bazary nebo půjčovny. Navíc pro časté návštěvníky hor se už v Česku objevila ve světě běžně fungující služba: půjčovné lyžařských setů na celou sezonu. Půjčovné vyjde zhruba na polovinu koupě nové sady, s opotřebením půjčených věcí se počítá. Výbava je k dispozici kompletní – lyže, vázání, boty, hůlky, přilba – seřízená, připravená.
Zpočátku by děti měly na lyžích stát jen část dne, například jen dopoledne nebo jen odpoledne. Zbývající čas je proto třeba strávit jinak. Je tedy dobré vybírat si pro lyžařské začátky taková střediska, která mohou nabídnout dětem i jiný program při sportování v zimě.
Lipno
V Česku nejmodernějším střediskem, které de facto vyrostlo přímo pro rodiny s dětmi, je Skiareál Lipno. Na kopcích s mírnými profily se vyřádí hlavně začátečníci a nenároční lyžaři, ti zkušenější mohou využít společného skipasu s nedalekými rakouskými středisky Hochfit a Sternstein.
Klenotem lipenského areálu je nejmodernější výukové hřiště v ČR – Foxpark kapitána Lipánka, využívající trendy lyžařské výuky z alpských středisek. Pro pohodlí těch nejmenších tu pro dopravu po svahu zřídili tři pohyblivé koberce. Slalomová dráha je složená ze zvířecích figurek, obsahuje tunely a podjezdy. Je tu kolotoč, skákací hrad, vyhřívaná herna.
Kromě lyžování je na Lipně mnoho jiných atraktivních možností zábavy: nejdelší bruslařská dráha v České republice – 11 km přes zamrzlé jezero, projížďka na psích spřeženích, bobová dráha, lanový park, aquapark, dětský koutek s hlídáním, víceúčelová sportovní hala.
Severák
Severák je útulné lyžařské středisko v Jizerských horách s deseti sjezdovkami různých obtížností. Je ideální pro rodiny s dětmi, rekreační lyžaře a začátečníky. Působí tu lyžařské školy včetně profesionální školy snowboardingu i pro děti, která využívá snowpark s řadou skokánků a překážek.
Vzrůstající sklon svahu je pro výuku ideální. Děti mohou začít na kratších sjezdovkách, postupně přejít na prudší a delší svahy a za čas skončit na nejdelší sjezdovce s terénními zlomy a skokánkem na můstku. Tréninkové sjezdovky dokonce obsluhují i pomalejší vleky.
V areálu můžete díky umělému osvětlení lyžovat i po soumraku, místní permanentky jsou platné i ve střediscích na Tanvaldském Špičáku a v Bedřichově. Když nebude nálada vyrazit na svahy, lze navštívit třeba kozí farmu v Pěnčíně.
Harrachov
Harrachov je jedním z nejznámějších středisek v Krkonoších. Pro malé lyžaře je ideální: nabízí zhruba deset výukových míst pro nejmenší, od téměř rovinek po malé kopečky. Jsou obsluhované nekonečnými lany. V Harrachově působí několik lyžařských škol. Když se děti na prkýnkách trochu rozkoukají, mohou přejít na mírné sjezdovky, určené pro začínající samostatné lyžaře, pokročilí mají na výběr ze tří areálů.
Pernamentka je společná i pro Rokytnici nad Jizerou. I v Harrachově mají děti možnost jiného vyžití: ti malí sáňkování, koupání v bazénu místního sportovního hotelu, projížďku jedinou ozubnicovou železnicí v Česku, pořádají se maškarní projížďky za účasti Krakonoše.
Ti větší mohou vyzkoušet snowtubing, lezeckou stěnu nebo projížďku v motokáře. Pro děti úžasnou podívanou nabízí místní skokanský areál, na můstcích trénují či závodí skokani i za umělého osvětlení, kdy ze všeho nejvíc připomínají netopýry.
Monínec
Uprostřed Čech, kde nejsou zvlášť velké kopce, v oblasti zvané Česká Sibiř, je lyžařské středisko Monínec. Je dobře dopravně dostupné například z Prahy. Byla zde postavena 1200 metrů dlouhou sjezdovka, menším dětem slouží 170 metrová cvičná sjezdovka s vlekem a pro nejmenší a začátečníky zde nabízejí cvičnou louku s vlekem tzv. nekonečným lanem, na které probíhají i kurzy lyžařské školy.
Děti se na Monínci zabaví i v selské ZOO, kde předvádí chov a krmení domácích zvířat, například ovcí nebo koz, mohou se zajít podívat na bizony nebo si zajezdit na koních a ponících.
Pustevny
U Frenštátu pod Radhoštěm najdete Pustevny, středisko s architekturou známého architekta Dušana Jurkoviče. Na cvičné louce a menší sjezdovce tu instruktoři lyžařské školy naučí lyžovat malé děti, terén je vhodný i pro pokročilejší lyžaře a také výlety na běžkách.
Pustevny mají krásné prostředí i pro procházky nebo sáňkování, například cestou za sochou pohanského boha Radegasta, půvabný je soubor staveb v lidovém stylu, kde děti obdivují pestré malby. Volný čas mohou trávit třeba v kopřivnickém muzeu Tatry nebo frenštátském aquaparku.
Boží Dar
Hlavně pro začátečníky, rodiny s dětmi a seniory je určen Ski areál Novako, který se nachází v centru obce Boží dar. Součástí je moderní vlek, na kterém zvládnou jízdu i velmi malé děti.
Služby nabízí výborně vybavená půjčovna a servis lyží a snowboardů, lyžařská škola, dětské lyžařské hřiště, občerstvení a prodejna lyžařského oblečení. Každý den je tu večerní lyžování. Velikou atrakcí je snowtubing – jízda na nafukovacích duších, ten se však pro úplně malé děti nehodí.
Ještěd
Dobrým tipem pro ty, kdo se chtějí věnovat i jiné zábavě než zimním sportům, je areál na Ještědu. Na sjezdovky se lze dostat přímo z města, stačí sednout na libereckém náměstí do tramvaje. V areálu je několik tras a vleků pro vyspělejší lyžaře, pro nejmenší nabízejí dva provázkové vleky, dvě lyžařské školy nebo individuální výuku pod vedením instruktora.
Kromě lyžování lze na Ještědu navštívit proslulou věž a využít všechny výhody přilehlého Liberce: aquapark a zábavní centrum Babylon, ZOO s proslulými bílými tygry, kina, divadla, navštívit extraligu ledního hokeje a jiná lákadla velkého města.