12 netradičních nápadů pro klidné Vánoce s dětmi
Jak malým dětem připravit skutečně jedinečné Vánoce? Nepřehnat to se svými cíli. Dětem stačí méně, než by se mohlo zdát. Chtějí hlavně čas rodičů a být součástí toho kouzla.
Proč nepoprosit tchyni a tchána o každoroční netradiční dárek. Ať si vezmou před svátky děti na jeden celý den a rodiče mohou v klidu zabalit vánoční dárky a připravit si vše potřebné, co se s dětmi těžko zařizuje. Třeba i rozmazlit sebe sama. Zajít si na masáž, dopřát si kosmetiku, udělat si čas na posezení s kamarádkou nebo rande s manželem.
Dopis pro Ježíška napsat včas a spolu
Vůbec není předčasné napsat Ježíškovi už v druhé polovině listopadu. Důležité je udělat si na psaní čas a pohodovou atmosféru. Na posilněnou nesmí chybět kakao a třeba svařené víno. Společné psaní bude rodiče i děti bavit určitě více a hlavně bude možnost se od dětí dozvědět jejich přání.
Není špatné se k napsanému dopisu třeba ještě za dva dny vrátit, utvrdit se v pravdivosti nakresleného a napsaného a pak dopis připravit za okno. Aspoň část přání ze seznamu by pod stromečkem opravdu měla být.
Pečení je nezbytné
Provoněná domácnost vanilkovými rohlíčky k Vánocům patří a nedá se ničím nahradit. Není však nutné mít patnáct druhů cukroví a od každého čtyři plechy. Možná si víc legrace rodiče užijí společným patláním lineckých koláčků a vykrajováním a zdobením perníčků. Pečení pracnějšího cukroví si lze užít, až budou děti starší.
Ať Ježíšek zazvoní hned, jakmile se začne stmívat
Pokud domácnost Ježíšek navštíví už kolem čtvrté hodiny odpoledne, vše proběhne dle vysněných představ. Bude spousta času na rozbalování dárků, na hraní si s nimi. I štědrovečerní pohádka se stihne s časovou rezervou. Děti zažijí vše, co k Štědrému dni patří a dokonce mohou jít i brzo spát. A kousek krásného vánočního času bez dětí si užije i maminka s partnerem.
Omezit množství dárků
Šikovným zvykem je domluvit si v rodině množství dárků a jejich cenovou relaci. Pokud se příbuzní scházejí v širším kruhu rodinném, nemusí dávat dárek každý každému. O tom advent není.
Třeba už v listopadu může proběhnout losování „kdo komu“ a každý pak věnuje svoji kreativitu na vymýšlení jednoho dárku. Pod stromečkem bude mít každý něco pro potěšení a místo běhání po obchodech bude mít víc času na obyčejnou procházku vánočním městem nebo krajinou.
Zapojit děti do příprav
Nekonečné otázky typu „Kdy přijde Ježíšek?“ mohou být únavné. Pomůže dětem čekání zkrátit a zaměstnat je. Plnohodnotně. Děti to bude bavit a přestanou se nekonečně ptát na jedno a totéž. I pětileté děti mohou pomoci dělat řízky.
Možná bude na zemi trošku víc strouhanky a mouky, možná řízečky nebudou tak krásné, ovšem ten zážitek stojí za to. A nová rodinná tradice – společná příprava večeře – může být zažehnutá. Opatrně však na zadané úkoly.
Mytí koupelny či uklízení hraček v pokojíčku nebude ten správný úkol, který k Vánocům patří. Příprava Štědrovečerního stolu, lepení obrázků s vánoční tématikou na okno, nazdobení talíře s cukrovím, to jsou úkoly, které dítě bude dělat s láskou.
Jeden dárek děti objeví až druhý den
Jeden dárek se na Štědrý den nějak nenajde a nerozbalí. Avšak objeví se tradičně každé ráno 25. prosince. Když si děti na tuto tradici zvyknou, ráno po Štědrém dni běží pod stromeček a najdou nový dárek. Ideálně takový, se kterým si děti dokáží delší dobu hrát. Puzzle nebo skládačky. A rodiče si mohou aspoň déle pospat.
Omezit focení
Sednout si a jenom si užívat skotačení, nadšení a výskot dětí. Ta čistá dětská radost se dostane pod kůži. Časem bude jedna fotka stačit pro připomenutí.
Snídaně do postele
Proč dětem nepřipravit na Štědrý den snídani do postele. A užívat si ji společně dlouho a dlouho. Tím je jasně dáno najevo, že slavnostní den opravdu začíná.
Děti nestojí o naklizenou domácnost
Dokonce nestojí ani o večeři s pěti chody. Mnohem víc ocení rodičovu intenzívní přítomnost. Jít se společně projít, skočit na běžky, donést zvířátkům ke krmítku jídlo, jít bruslit na led, vytáhnout všechna puzzle a pexesa, hrát všechny možné hry. Společně prožité chvilky smíchu si děti užijí nejvíc.