Centrum pasivního domu – nový dětský web, kniha i audiopohádka
Víte, co má společného jedna malá holka, její kocour a záhadně ztracený puberťák kdesi v Atlantském oceánu? Velikou touhu postavit dům, kde jim bude parádně po celý rok. A díky tomu se všichni tři, i když každý ve svém příběhu, vydají na velké dobrodružství a na jeho konci svého snu dosáhnou.
Pohádka? Jak se to vezme. Prostřednictvím těchto příběhů chce malým i velkým Centrum pasivního domu ukázat, že když se sejdou zkušení odborníci, dokáže i zdánlivě těžké věci vlastně každý. Tedy i postavit moderní dům, a to dokonce i na těch nejpodivnějších místech.
Unikátní projekty pro děti
Centrum pasivního domu, poradenská organizace podporující energeticky šetrné stavění v těchto dnech představila veřejnosti své tři nové projekty, které jsou určeny malým i větším dětem. Jedná se o obrázkovou knihu a audiopohádku Týna a kocour Mikeš staví zdravý a krásný dům pro děti mezi 6–8 lety a zábavný edukační web divnoostrov.cz pro mládež ve věku kolem 10–14 lety.
Kniha, audiopohádka i web jsou svým zaměřením na představení moderního stavitelství dětskému čtenáři a uživateli v Česku unikátní. Spojuje je přitom humorné a netradiční zpracování a ambiciózní cíl prolomit klišé, že stavění domů je v první řadě o bagrech a že je to jen pro „ty velké“. A to nejen vzrůstem, ale i finančním zajištěním a zázemím.
„Nebiflujeme do dětí názvy stavebních materiálů, z čeho se skládá technika na stavbě nebo snad jak se míchá malta. Ani stavbu domu nezjednodušujeme na to, že přijedou stroje, navezou se cihly a je hotovo. Bereme to za úplně jiný konec,“ vysvětluje autorka dětského webu, audiopohádky a spoluautorka knihy.
„V knížce, audiopohádce i na webu vlastně usilujeme o jediné – ukázat dětem, že k velkým věcem, kam stavba moderního domu bezesporu patří, je důležitá důsledná příprava, dobří parťáci po boku, kteří věci skutečně rozumění, a umění pozorně naslouchat přírodě a vážit si toho, co nám dává. Říkáme tak, že když se k nelehkým úkolům člověk postaví odpovědně a s velkým nasazením, úspěch se dostaví.“
Dětský web
Web Verge.cz představuje deník kluka jménem Vendelín Pažout, který se v blíže neurčitém čase ztratil při šnorchlování nedaleko Bahamských ostrovů. Dobrodružný příběh je dětskému čtenáři tlumočen samotným Vendelínem a to tak, že na první pohled se jedná o jakési online deníkové zápisky.
Jak se návštěvník webu dovídá hned zkraje, onen Vendelín doplaval na neznámý tajuplný ostrov a okolnostmi byl donucen tu zůstat a postavit dům. Vendelínovy poznámky o jeho neuvěřitelné cestě i peripetiích při stavbě domu jsou proloženy zábavnými ilustracemi, komiksovými stripy a videy.
Dominantním rysem webu je velmi osobitá grafika, o kterou se postaralo studio Po-art. Web má v prvé řadě pobavit a zaujmout mladé uživatele, kteří mají rádi dobrodružství s nádechem trochy exotiky a tajuplnosti.
Fyzika i praktické rady
Protože je zaměřen na starší děti, v průběhu vyprávění se dotkne i techničtějších věcí, které mají co dočinění s fyzikou nebo lidskou fyziologií. Děti se mezi řádky doví, jak se fyzikální zákony promítají do praktického života.
Vedle spíše zábavných věcí, jako třeba, jak na pustém ostrově zjistí, kolik skel má okno, se ale dozví i řadu velmi praktických věcí. Třeba čím vytápět dům, jak důležité je větrání, jak nedostatek kyslíku ovlivňuje jejich výkonnost, náladu a další. A jak dnes již moderní technologie dokážou řešit to, aby v domě byl čerstvý vzduch od rána do večera a po celý rok.
Součástí dětského webu jsou také dvě počítačové hry. V té první s názvem Operace rekuperace, které je již nyní dostupná na webu, hráči staví v domě systém řízené větrání. druhá hra, která na web přibude kolem poloviny října, pak bude zaměřena na navrhování domu a jeho dispoziční řešení.
Kniha a audiopohádka
Při listování obrázkovou knihou Týna a kocour Mikeš staví zdravý a krásný dům zapomene čtenář na známé obrázky rozrytého staveniště plného bagrů a jeřábů. Tato kniha totiž ještě před tím, než se kopne do země, věnuje velký prostor napínavému světu přípravy a rozhodování před samotnou stavbou. A nejen tím je tato kniha neobyčejná.
Tvůrkyně knihy – Iva Černá a Kateřina Jebavá – se rozhodly vysvětlit dětem moderní stavění jinak, než jak to dělá většina publikací na toto téma. Zaměřily se více na projektování domu a kontrolu při stavbě.
Knížka ukazuje, že stavba domu není v první řadě o velkých strojích a práci na staveništi, tak jak je toto téma už těm nejmenším dětem tradičně předkládáno. Naopak se snaží ukázat, že vůbec nejdůležitější pro dobrý dům je samotná přípravná fáze – spojení se s odborníky, hledání vhodného místa a vyladěný projekt.
Zkrátka, že první musí nastoupit software v podobě vědomostí a zkušeností a až potom přichází ke slovu hardware, kdy se začne míchat, bouchat a stavět. Malí i velcí čtenáři při listování knihou poznají, že když se sejdou skutečně moudří a zkušení odborníci, zvládne postavit skvělý dům vlastně každý. Klidně i malá holčička a její mlsný kocour.
Zaujme i nejmenší čtenáře
Dětská kniha se vedle projekční fáze věnuje také volbě kvalitních materiálů na stavbu, roli stavebního dozoru či závěrečnému testování domu. Nezapomíná ani na problematiku moderního větrání a trendy v technologickém vybavení. To vše však kniha činí velmi hravou formou a s ohledem na věk jejích (ne)čtenářů.
Přidanou hodnotou dětské knížky jsou poutavé ilustrace, za kterými stojí Pavla Marková, a také interaktivní prvky (otvíravá okénka, prostřihy, otočné a hmatové prvky). Díky nim listování zabaví i ty nejmenší děti, zatímco příběh jim můžou předčítat rodiče. Pro samostatnou práci je kniha vhodná pro malé čtenáře od 6 do 8 let. Kniha byla vyrobena ručně v České republice.
Příběh Týny a jejího kocoura vyšel také v podobě napínavé audiopohádky. Vypravěčem celého příběhu je kocour Mikeš, kterému nezaměnitelný hlas a charakter propůjčil brněnský herec Tomáš Milostný.
Co je to pasivní dům
Pasivní dům je typ budovy, která je navržena tak, aby minimalizovala svou spotřebu energie a zároveň maximalizovala svou energetickou účinnost.
Pasivní dům je dobře izolován a těsně uzavřen, aby minimalizoval ztráty tepla. Využívá pasivní sluneční energii a teplo z vnitřních zdrojů, jako jsou například lidé, spotřebiče a osvětlení, k ohřevu vzduchu. Zdroje vytápění a chlazení jsou minimalizovány a využívají se energeticky účinné technologie, jako jsou tepelná čerpadla nebo výměníky tepla.
Pasivní dům může být vytvořen pro různé klimatické podmínky, a proto se jeho návrh liší podle lokality, kde se bude nacházet. V zimních měsících je dům schopen udržet příjemnou teplotu s minimálním využitím zdrojů tepla, zatímco v létě udržuje příjemný chlad bez potřeby klimatizace.
Pasivní dům může být výrazně energeticky úsporný, s náklady na vytápění a chlazení, které jsou oproti klasickým stavbám výrazně nižší. V dlouhodobém horizontu může být investice do pasivního domu výhodná pro majitele, protože snižuje náklady na energie a současně snižuje emise skleníkových plynů.