Oblíbené polévky, když je vývar nuda
Polévka v mnoha lidech často vyvolává hřejivou nostalgii. Polévky jsou uklidňujícím jídlem a lze je vytvořit ze všech možných surovin, které pomohou zahnat chmury a podpořit zdraví i pitný režim. Jaké polévky zkusit místo vývaru?
Polévka k jídlu přijde vhod v každém ročním období. Dokáže jak zahřát tělo, tak navíc dodat spoustu živin a vitamínů. Navíc je polévek nespočet a lze se tak při výběru řídit zrovna tím, na co má člověk chuť.
Při výběru polévek se najdou klasické i zvláštní chutě, kterou má například kulajda, nebo ředkvičková polévka. Pro někoho je však nedotknutelný vývar. Je pravdou, že například silný hovězí vývar skrývá spoustu výhod a to zejména co se týče složení.
Proč jíst polévky?
Pokud je pro někoho vývar nuda a hledá alternativu připravenou z jedinečných ingrediencí, mohou polévky poskytnout zajímavé a výživné jídlo. Polévky mají několik výhod.
Polévky jsou skvělým způsobem, jak do jednoho jídla zahrnout více porcí zeleniny, a mohou poskytnout rychlé, snadné a levné jídlo. Navíc se snadno připravují a skladují. Mohou sloužit několik dní a jsou skvělým způsobem, jak využít potraviny v lednici, které by jinak přišly nazmar.
Polévky mohou být teplé i studené, slané i sladké a mají různé textury. Lze je připravit ze zeleniny a luštěnin, jako je čočka a fazole, tempeh a quinoa, z obilovin, jako je rýže, ječmen a oves, z masa, mořských plodů a drůbeže a z mléčných výrobků, jako je sýr a jogurt.
Kromě toho mají některé polévky obvykle nízký obsah kalorií a mohou být syté. Miska nízkokalorické polévky před večeří může pomoci zabránit přejídání, protože sníží hlad a chuť k jídlu. To může být prospěšné pro ty, kteří si chtějí udržet zdravou váhu nebo zhubnout.
Polévky jsou také hydratační a dodají důležité tekutiny. Při dehydrataci organismu může dojít ke zpomalení trávení, snížení energie a bolestem hlavy. Konzumace polévek během dne pomůže udržet správnou hydrataci.
Polévky lze navíc přizpůsobit individuálním potřebám živin. Pokud například někdo potřebuje více vápníku a železa, může mu je dodat zeleninová polévka s přídavkem luštěnin, například čočky. Polévky lze také připravovat s různými bylinkami a kořením, aby se přizpůsobila chuť a preferovaný obsah živin.
To poskytuje širokou škálu možností, z nichž si vybere každý, kdo si chce připravit něco zajímavějšího než vývar.
Recepty na zajímavé polévky
Polévky jsou báječné v tom, že je lze připravit ze všech možných surovin a navíc jsou velmi přínosné pro tělesnou schránku. Zde je pár tipů na polévky, které potěší.
Cuketová polévka
Pokud jde o chutnou a jedinečnou polévku, lze zvážit přípravu polévky z cuket. Těch má většinou spousta lidí přebytek ze zahradního pěstování.
K receptu na cuketovou polévku bude potřeba:
- 1 velká cuketa
- 1 stroužek česneku
- 1 velká cibule
- 1l zeleninového vývaru (může být i kuřecí)
- oregano, bazalka nebo tymián
- pepř a sůl dle chuti
Recept na cuketovou polévku je jednoduchý. Je třeba začít osmahnutím česneku a cibule v hrnci. Jakmile cibule lehce zhnědne, je třeba přidat cuketu a pokračovat v restování.
Poté je na řadě zeleninový vývar, který stačí přelít do hrnce, vše ochutit solí, pepřem, oreganem a čerstvou bazalkou nebo tymiánem. Záleží na osobní chuti. Polévka se vaří přibližně 20 minut, dokud cukety nezměknou a následně stačí rozmixovat polévku ponorným mixérem.
Klasická hrášková polévka
Milovníky krémových polévek potěší recept na klasickou hrachovou polévku. V této polévce je kromě hrášku i jiná zelenina a to z ní dělá ještě výživnější variantu.
Na klasickou hráškovou polévku bude potřeba:
- lžíce olivového oleje
- 1 cibule
- 1 velká mrkev
- kousek celeru
- 2 velké brambory
- bobkový list
- 0,5 litru zeleninového nebo kuřecího vývaru
- 1 hrnek mraženého nebo čerstvého hrášku
- sůl a pepř dle chuti
- smetana na vaření
Pro začátek je třeba v hrnci na mírném ohni rozehřát olivový olej a přidat nakrájenou cibuli, mrkev a celer. Zelenina se restuje dokud mírně nezhnědne, dále je třeba přidat dvě oloupané a na kostičky nakrájené brambory a bobkový list.
Dále je potřeba do hrnce nalít zeleninový vývar, aby se hrnec odmastil, a přidat šálek mraženého nebo čerstvého hrášku. Polévka se vaří, dokud brambory nezměknou, dochutí se solí, pepřem a čerstvým tymiánem. Nakonec stačí vmíchat smetanu a rozmixovat tyčovým mixérem.
Dýňová polévka
Dýně restovaná na másle spolu se špetkou zázvoru je perfektní hřejivou polévkou (nejen) do chladných dní.
Na dýňovou polévku bude potřeba:
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- 2 stroužky česneku
- 1 malá cibule nakrájená na kostičky
- 2 šálky dýně nakrájené na kostičky
- 0,7 l zeleninového vývaru
- 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
- 1/4 lžičky mletého zázvoru
- 1/4 lžičky mleté skořice
- sůl a černý pepř podle chuti
- 2/3 šálku husté smetany
Na olivovém oleji je třeba jako první orestovat cibuli, dokud nezesklovatí. Poté je na řadě česnek, který se nechá rozvonět.
Dále je třeba přidat dýni nakrájenou na kostičky. Není třeba ji loupat. Tu stačí restovat 2-3 minutky. Následně zalít zeleninovým vývarem nebo vodou. Přidat muškátový oříšek, zázvor, skořici, sůl a pepř a přivést k varu.
Následně je třeba do polévky vmíchat smetanu a poté už stačí jen rozmixovat polévku do hladka tyčovým mixérem.
Ať se jedná o polévky připravené z cukety nebo hrášku, kulajdu či ředkvičkovou polévku, jsou polévky univerzální a chutnou variantou k obědu či večeři. S trochou kreativity lze během chvilky vytvořit výživné a uklidňující jídlo.