Aloe pravá – Aloe vera

Aloe pravá (Aloe Vera) je bylina známá svými výraznými hojivými účinky. Své využití tak nachází především v medicíně a kosmetických oborech.

Na rostlině aloe jsou tím nejzajímavějším pozitivní účinky na lidský organismus. Zpracovávají se především listy, které obsahují hojivou šťávu Aloe Vera. Tyto složky lze používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě. Léčivé účinky aloe se dostavují při vnitřním i vnějším použití.

Aloe pravá je sukulentní rostlina, která zpravidla tvoří jen růžici listů nebo zkrácený stonek. Tato rostlina může dorůst do výšky až jeden metr.

Listy jsou silně dužnaté a na povrchu hladké. Čepele listů jsou nejčastěji 40 až 50 cm dlouhé a 6 až 7 cm široké. Na okrajích listů jsou 10 až 20 mm dlouhé, tvrdé a ostré výběžky. Vnitřek listů obsahuje průhledný polotekutý gel. Listy jsou nejčastěji zbarveny do zelenošedé barvy a často se na nich vyskytují světlé skvrny. Listy spolu vytvářejí trsnaté růžice.

Květy aloe jsou trubkovitého tvaru, obvykle žlutě nebo oranžově zbarveny. Květy jsou seskupeny v květenství na vysokém stvolu, který je větvený a může dorůstat až 90 cm. Květenstvím je hrozen. Doba kvetení rostliny trvá od května do června.

Použití

Historie: Aloe pravá (Aloe vera) je s medicínou spjata po tisíce let a to v mnoha vyspělých kulturách a civilizacích – aloe používali lékaři v Persii a Egyptě, poznatky o této rostlině nicméně pronikly i do kosmopolitních center Evropy jako bylo starověké Řecko a později i Římská říše. Historicky se aloe používala při kožních onemocněních a předpokládalo se, že zlepšuje plešatost a podporuje hojení ran.

Vlastnosti: Aloe pravá obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů se v rostlině nacházejí hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom. Rovněž obsahuje steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny. Celkem aloe vera obsahuje více než 200 látek prospěšných pro lidské tělo.

Aloe pravá působí hlavně na zánětlivé stavy, žaludeční a dvanácterníkové vředy, slinivku břišní, poruchy správného příjmu vitamínů a minerálů, nadýmání, zácpy a průjmy, vředy tračníku, potravinové alergie, jaterní problémy, poruchy látkové výměny, snížení imunity, virové infekce.

Perorální užívání aloe je dále podporováno při hubnutí, cukrovce, hepatitidě a zánětlivých střevních onemocněních (skupina onemocnění způsobených zánětem střev, do které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida).

Díky svým uklidňujícím vlastnostem je vhodná na vnější použití: lokální aplikace gelu z aloe může urychlit hojení popálenin a snížit jejich bolestivost, poranění u diabetiků, vysušená pokožka, atopický ekzém, ječné zrno v oku, mykózy, lupénka, akné, afty v puse. Aloe je zdravá bylina, kterou škůdci napadají velmi zřídka.

Stručné rady, jak pěstovat aloe

Světlo a teplo: Aloe pravá nemá ráda velkou vlhkost vzduchu, průvan či málo světla a slunečních paprsků. Při pěstování aloe pravé je potřeba si uvědomit, že rostlina pochází ze suchých a teplých částí země.

Zalévání a hnojení: Jelikož se bylina řadí mezi sukulenty, nevyžaduje aloe příliš častou zálivku. Aloe pravá potřebuje propustnou a lehkou zeminu (ideálně z kompostu) s příměsí písku.

Prořezávání: Listy lze odřezávat kdykoliv podle potřeby. Používají se čerstvé. Vhodné jsou rostliny staré alespoň dva roky.

Množení: Rozmnožování je možné řízkováním nebo výsadbou semen.

Prostředí: Aloe pravá je především domácí lékárnou, bezproblémová pokojová rostlina.

Problémy při pěstování

Stonek vytáhlý a znetvořený: V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je nejčastější příčinou málo světla. Květináčem je vhodné občas otočit, aby byl růst rostliny stejnoměrný.

Zvadlé a vybledlé listy: Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.

Náhlá ztráta listů: Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období nedostatek vody.

Rozmnožování aloe

Aloe se rozmnožují semeny nebo řízky. Pro řízkování je nejvhodnější období léto, kdy je žádoucí odřezané dceřiné růžice nebo výhony nechat dva dny zaschnout a pak je vysadit. Výsev semen se provádí v jarních měsících při teplotě kolem 21 °C.