Kopr vonný – Anethum graveolens var.hortorum

Kopr do Čech pravděpodobně přinesli mniši přes Alpy. Vždyť Řekové, Římané a Židé si cenili tuto bylinku již dávno před námi. Později se běžně pěstoval zejména v zahrádkách klášterů.

V roce 820 je o něm zmínka v jedné listině kláštera St. Gallen. A také v proslulých Capitulare de villis Karla Velikého se o něm píše.

Ve středověku měl kopr své pevné místo nejen v lékařských knihách a herbářích, nýbrž i v lidových pověrách. Tvrdilo se, že pomáhá proti „svědění v těle, silným větrům a trhání ve střevech“, a je také proti zlým čarodějnicím a jejich kouzlům.

V některých krajích si dávaly nevěsty v den svatby kopr do střevíčků, aby měly vládu v domě.

Botanicky se kopr řadí do velké čeledi rostlin mrkvovitých. Je spřízněn s mnoha jinými bylinkami, například s pelyňkem, libečkem, petrželí, celerem a černobýlem.

Kopr lze bez velkých problémů pěstovat v květináči nebo v truhlíku. Měli by se vysévat jen odrůdy, které nejsou příliš vysoké a přesto vytvářejí mnoho listů.

Vybrat by se mělo slunné, před větry chráněné místo. Protože bylinka pěstovaná v nádobě rychle odkvétá, bude nejlepší, když vyseje opakovaně, každé čtyři týdny. Bude tak stále čerstvá zásoba pro kuchyňskou potřebu.

Použití kopru

Kopr jako koření se dá použít celý. Z mladých bylinek se odtrhávají nejdříve jen jednotlivé lístky. Později se sklízí celá bylinka. Kvetoucí i zralý kopr se používá například při nakládání okurek, zeleniny na kyselo, tykve (spolu se semeny hořčice) a k přípravě bylinkového octa.

Mladé listy jemně nakrájené dávají tvarohu a rajčatům aromatickou chuť. Kopr se dále používá do salátů všeho druhu, zvláště do okurkového salátu.

Listy kopru lze usušit a uschovat. Mladé bylinky by se měly použít ještě předtím, než začnou kvést. Snítky se pověsí v malých trsech do stínu a sdrhnou se suché lístečky.

Čerstvý, případně sušený kopr je také nedílnou součástí krkonošské kulajdy a samozřejmě i koprové omáčky, kterou někdy ochutnal snad úplně každý.

Velikost a vzrůst

Podle odrůdy může kopr dorůst do výše 50 až 120 cm. Štíhlý stonek je hustě obklopen světle zelenými, nitkovitými listy, které se postupně odtrhává ke spotřebě.

Květ a vůně

Kopr podle výsevu se objevují žlutá květenství od července do září. Velmi silně voní. Po odkvětu se vyvíjejí oválné plody.

Světlo a teplo

Kopr potřebuje místo na slunci. Při pěkném počasí kvete již brzy po výsevu a je zralý ke sklizni.

Zalévání a hnojení

Roste-li kopr v květináčích nebo truhlících, potřebuje mnoho vody, protože rychle vysychá. Kopr by se neměl hnojit, bylinka pak přerůstá a vytváří jen málo éterických olejů. To platí i o všech dalších vonících bylinkách.

Zemina a přesazování

Kopr potřebuje výživnou zeminu. Na zahradě by se mělo častěji měnit místo, kam se kopr vysévá. Přesazování není nutné. Můžou se však dát semenáčky do jednotlivých květináčů.

Prořezávání

Kopr se průběžně seřezává pro použití v kuchyni.

Množení

Kopr se množí vždy výsevem semen. Vysévají se do řádků širokých 20 až 25 cm. Po 14 až 21 dnech se objevují první bylinky.

Prostředí

Kopru se nejlépe daří na zahradním záhonu. Květenství a hezký zelený třpyt listů je velmi dekorativní. Aromatická bylinka přitahuje včely.

Historie

Kopru byly již v antických dobách a ve středověku přisuzovány kouzelné schopnosti, dokonce byl považován za afrodisiakum. Bylince se daří nejlépe v teplejších krajích, oblíbená je hlavně v jižní Evropě a ve střední Asii.

Používané části rostliny

K praktickému využití je vhodná bylina celá kromě kořenu.

Vlastnosti

Listy se užívají hlavně při vaření, do polévek, salátů, jídel z ryb, do omáček, pečiva i pomazánek. Kvetoucí vrcholky rostliny se používají do nakládané zeleniny. Koprová nať se buď suší nebo nakládá do sladkokyselého nálevu či soli.

Použití

K posílení nehtů se užívají koupele ve výluhu ze semen. Semena obsahují silice, vápník, fosfor a další minerální látky. Z drcených semen se připravuje nálev, který je vhodný při léčení žaludku.

Kopr má klinicky ověřený karminativní účinek, to znamená, že působí proti nadýmání a podporuje tvorbu žaludeční šťávy.

Pomáhá také při škytavce, nespavosti a kolice, tiší kašel. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Protože je bohatý na minerální soli, používá se při neslané dietě jako doplněk.

Pěstování kopru vonného

Když kopr roste ve výživné zemině, zřídkakdy onemocní. Vyskytnou-li se mšice, neměl by se používat chemický postřik. Nejlépe bude, když se nejprve odtrhnou snítky mšicemi nejvíce napadené a zbytek bylinky se spláchne prudkým proudem vody.

Tuto proceduru musí člověk opakovat tak dlouho, až bylinku zbaví všech škůdců. Ostatně, preventivní kropení bylince vždy prospěje.

Tipy pro nákup

Semena lze vysít kdykoli od konce zimy až do léta.

Délka života:

Kopr patří k jednoletým bylinkám.

Sezona:

Pod širým nebem od dubna, v pokoji dříve.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Snadně se pěstuje.