Jeskyně lovců mamutů – recenze, zkušenosti, tip na výlet

Unikátní muzeum na úbočí jihomoravských Pálavských vrchů a nádrže Nové Mlýny je originální architektonická stavba skrývající poklady, které archeologové nalezli na stejném místě, kde jsou nyní vystaveny. Jaká je Jeskyně lovců mamutů?

Srdcem archeoparku je téměř třicet tisíc let stará „skládka“ mamutích ostatků a návštěvníci zde tak mohou být při tom, když vědci odkryjí další nálezy.

Mohou totiž práci archeologů pohodlně pozorovat ze stupínku za sklem. Moderní expozice navíc přibližuje život pravěkých lidí pomocí multimediálních show – videomappingů.

Kdo ovšem byli lovci mamutů? A co lze očekávat od Jeskyně lovců mamutů?

Kdo byli lovci mamutů?

Lovci mamutů byli prehistorickou skupinou lidí, která žila v období pleistocénu, tedy zhruba před 27 000 až 23 000 lety. Jednalo se o kočovný národ, který se stěhoval za potravou, úkrytem a lovištěm.

Lov mamutů byl pro tyto rané lidi důležitým zdrojem obživy a zvířata jim poskytovala potravu, oděv a nástroje.

Lovci mamutů používali k lovu různé zbraně a nástroje, včetně oštěpů, luků a šípů a atlatů (druh vrhače oštěpů). Často lovili ve skupinách a používali techniky, jako je zahnání mamutů do oblasti, kde je mohli snáze zabít.

Mamuti, které tito první lidé lovili, byli mohutná zvířata a mohli vážit až 6 tun. Měli dlouhé zahnuté kly a jejich hustá srst je chránila před chladem. Lovci dokázali využít mamutí srst a kly k výrobě oděvů, nástrojů a zbraní.

Lovci mamutů žili na území dnešní moravské Pálavy, Polska a severního Rakouska. Centrem této kultury byla Morava. Do dalších oblastí se začali přemisťovat až ve chvíli, kdy se na Moravě kvůli ochlazení klimatu už nemohli všichni uživit.

Lovci mamutů jsou fascinující součástí naší prehistorické minulosti a jejich příběh je důležitou připomínkou toho, jak mohou být lidé a zvířata propojeni.

Jeskyně lovců mamutů

Zájemci místo uvidí v takovém stavu, v jakém jej lidé ponechali před desítkami tisíc let a navíc se díky moderním technologiím můžou ponořit do příběhů místa i tehdejších lidí.

Lokalita jižní Moravy již několikrát vydala světové klenoty. Nedaleko odsud byla nalezena jedna z nejstarších soch na světě Věstonická Venuše a mnoho kosterních pozůstatků. Ať už pravěkých lidí nebo zvířat. V kamenech archeologové také našli první doklad o výrobě textilu na světě. Jeskyně Balcarka rovněž skrývá mnohá tajemství a záhady.

Jak vypadalo jedno z takových nalezišť, se návštěvníci mohou podívat přímo uvnitř archeoparku. Kromě zajímavých vykopávek je ke shlédnutí také hrob tří paleolitický lidí, kteří svým unikátním uložením vypráví záhadný příběh. A čekají je i další překvapení.

Vystavují se zde především originální artefakty a ostatky. Pouze ty nejvzácnější, jako je právě Věstonická Venuše, jsou schovány v trezorech pod přísným dohledem.

Lidé se z archeologických nálezů starých tisíce let dozvědí něco o tehdejší krajině, způsobu obživy, lovu, životě a smrti, rituálech i umění.

Život v jeskyni

Zážitkem jsou i samotné prostory. Architekti navrhli prostor tak, aby evokoval jeskynní prostor, ve kterém žili lovci mamutů. Prakticky celý výstavní prostor je skrytý v terénní vlně. Do výšky se tyčí pouze věže, kterými se do podzemí dostává světlo.

Uvnitř se také nachází dva průhledy, které odkrývají zdejší přírodu v celé kráse. Na jedné straně je vidět na pálavském vrchu zřícenina Dívčí hrady a z druhého se volně prochází na travnatou terasu s výhledem na vodní nádrž Nové Mlýny.

Od počátku bylo cílem zpřístupnit nálezy návštěvníkovi přímo v místě – in situ. Proto je celé muzeum „zakopané“ pod zemí. Poklady lovců mamutů se dají objevovat totiž až v hloubce čtyři až pět metrů. Samotná stavba proto musela být velmi citlivá, aby nebyl poškozen žádný vzácný pozůstatek.

Pro děti i dospělé

Jedno z nejmodernějších muzeí ve střední Evropě láká návštěvníky a děti ze škol i na zážitkový a vzdělávací program. Série přednášek od předních českých odborníků představuje různé aspekty života pravěkých lidí.

„Konají se tu různé workshopy a zážitkové experimentální programy. Vědci návštěvníky například učí, jak se vyráběl v době kamenné textil, pazourkové kamenné nástroje nebo barvy.

Přiblíží jim také paleolitickou hudbu. Připraven je také vzdělávací program pro všechny stupně základních i středních škol.