Kam vyrazit v Praze – na piknik, s přáteli, tipy
Češi si léto bez grilování nedovedou vůbec představit. Oblíbenou činnost si mohou užít i Pražané přímo v metropoli. Dokonce nepotřebují ani vlastní gril. V Praze existuje celkem 16 oficiálních míst, kde je možné rozdělat oheň. Kam vyrazit v Praze na piknik?
Léto je časem venkovních aktivit a nic se nevyrovná dobrému pikniku. Ať už člověk hledá zábavný rodinný výlet, romantickou schůzku nebo neformální posezení, piknik je dokonalým způsobem, jak strávit slunečný letní den či příjemný večer.
Možná si někdo myslí, že česká metropole je rušná, plná lidí a provozu, proto není na pořádání pikniků vhodná. Opak je však pravdou. Díky mnoha parkům, místům na břehu řeky a zeleným plochám je Praha ideální pro pohodový oběd pod širým nebem.
V následujícím článku se čtenář dozví vše o plánování pikniku v Praze.
Plánování pikniku – čím začít?
Pikniky jsou skvělým způsobem, jak si užít pobyt v přírodě a strávit čas s přáteli a rodinou. Při plánování pikniku je důležité vzít v úvahu několik klíčových aspektů, aby byl piknik úspěšný.
Při plánování letního pikniku je prvním krokem výběr místa. Pokud se plánuje piknik ve veřejném parku, je třeba se informovat o případných omezeních v parku nebo o povoleních. V některých pražských parcích totiž platí zákaz pití alkoholu.
Dále je potřeba naplánovat menu. Piknik je skvělou příležitostí k přípravě oblíbených jídel. Vhodné jsou sendviče, saláty, chipsy a další občerstvení. Je třeba vybrat něco, co lze snadno přenášet a co se na slunci rychle nezkazí.
Kdo si neví s výběrem jídla rady, může se inspirovat třeba receptem na pivouny na grilu, dřevorubeckým hermelínem nebo jinými grilovanými pokrmy.
Samozřejmě se nesmí zapomenout ani na něco k pití. Chlazené víno, pivo nebo nealkoholické nápoje nesmí chybět na žádném pikniku.
Při balení na piknik je také nutné si vzít všechny potřebné věci, jako jsou talíře, šálky, příbory a ubrousky. Dobré je také vzít si s sebou nějakou zábavu, například frisbee, fotbalový míč nebo balíček karet.
Nakonec zbývá zkontrolovat předpověď počasí a případně si vzít opalovací krém.
Grilování versus piknik
Grilování a pikniky jsou dva nejoblíbenější způsoby, jak si užít neformální jídlo pod širým nebem. Oba mají své výhody, takže může být obtížné rozhodnout, který z nich je pro setkání nejlepší.
Níže je srovnání grilování a pikniků, které pomůže se rozhodnout.
Pokud jde o čas, grilování obvykle vyžaduje více času než piknik. Příprava grilu a grilování jídla může trvat několik hodin. Pikniky jsou naopak obvykle mnohem rychlejší. Stačí si přinést jídlo, najít vhodné místo k sezení a vychutnat si jídlo.
Pokud někdo hledá soukromí na samotě, piknik může být tou nejlepší volbou. Místo pro piknik si snadno najde v parku nebo kdekoliv jinde. Grilování však obvykle vyžaduje přístup ke grilu. Navíc v Praze jsou stanovena pouze určitá místa, kde lze grilovat.
Pokud jde o jídlo, grilování je obvykle tou správnou volbou. Grilování nad otevřeným ohněm dodává jídlu jedinečnou chuť, kterou nelze napodobit jiným způsobem. Pikniky však umožňují kreativní výběr jídla.
Co se týká atmosféry, grilování obvykle vytváří slavnostnější atmosféru připomínající večírek. Grilování jídla a pití piva s přáteli a rodinou může být velmi zábavné. Pikniky naproti tomu bývají uvolněnější a pohodovější. Skvěle se hodí k tomu, aby si lidé užili pohodové odpoledne na slunci.
Pravdou je, že Praha nabízí více příležitostí k piknikování. Stačí jen sbalit deku, jídlo a pití a v podstatě usednout pod jakýkoliv strom v parku.
Grilování v Praze
O oblibě grilování v Praze svědčí neustále se rozrůstající nabídka „grilovacích atrakcí“ a grilovacích míst. Pražané si mohou grilování užít třeba přímo na Vltavě, navíc s sebou nepotřebují vůbec nic. Jídlo i pití je na grilovací loďce k dispozici.
Na nafukovací prostorné loďce obsluha servíruje výborně naložené maso a klobásky, podává pivo a servíruje víno.
V průběhu let také vznikla řada grilovacích míst. V Praze je možné legálně rozdělat oheň a grilovat aktuálně na devíti veřejných ohništích a několika piknikových místech s přenosným grilem.
U všech ohnišť a piknikových míst se nachází také piknikové stoly a lavičky. U každého ohniště zpravidla bývá připravené dřevo.
Vyhrazených míst, kam lze přinést vlastní gril je v Praze hned několik − v Oboře Hvězda, ve Stromovce, na Letné, na Petříně nebo v parku Na Vítkově.
Na osmi místech v Praze se dá grilovat i bez vlastního grilu. Stačí si jen donést vlastní potraviny a palivo. Takové grilování si lidé můžou užít např. u Chodovské tvrze, v Hostivaři nebo v parku Parukářka na Praze 3.
Grily jsou k zapůjčení zdarma. Lidé si musí jen donést dřevěné uhlí nebo brikety.
Od roku 2020 je také možné využít dva nové Grillpointy na pražském Výstavišti u Stromovky. Služba je zpoplatněná na 199 Kč za hodinu. Jedná se o plynové grily, které se spouštějí kódem zaslaným přes SMS. Rezervaci lze provést online.
Posedět na dece s přáteli
Pořádání pikniků přímo v centru metropole se stalo skutečným fenoménem a této záliby využila řada pražských restaurací, které nabízejí vytvoření piknikových košů.
Posedět na dece u koše plného dobrého jídla z restaurace můžou lidé na Malé Straně, ve Stromovce nebo třeba v Havlíčkových sadech. Restaurace nabízí hned několik druhů piknikových košů a navíc zájemcům půjčí i deku a malý stolek.
Z bohaté nabídky si určitě vybere každý.
Pražská místa s grilem nebo ohništěm
Kam tedy v Praze vyrazit na piknik? Zde je uveden seznam všech míst.
Grilování v lese: Ďáblický háj – V Lomu, Hloubětín – Louka u Hořejšího rybníka, Kunratický les – vyhlídka, Kunratický les – U Gizely, Hostivař – parkoviště u přehrady, Prokopské údolí – Klukovice u dětského hřiště, Chuchelský háj – V Lomu, Řepy/Motol – v areálu zdraví, Divoká Šárka – Na Rovinách.
Grilování v parcích: Královská obora – u cesty na Císařský ostrov, Královská obora – u Malé říčky, Královská obora – u cesty podél Podmokelské dráhy, Obora Hvězda – pod rybníkem, Obora Hvězda – u domu oborníka, Petřín – v Růžovém sadu u Hladové zdi, Vítkov – u Nových schodů, Vítkov – Pražačka.